SHBA dhe një mori vendesh aleate u kanë bërë thirrje talebanëve që t’i japin fund vrasjeve të synuara të ish-anëtarëve të forcave afgane të sigurisë.

Në një deklaratë të përbashkët, 22 vendet kërkuan që regjimi islamik të respektojë zotimin e tij për të mos dëmtuar ish-qeverinë ose personelin e sigurisë. “Ne jemi thellësisht të shqetësuar nga raportimet për vrasje të shkurtra dhe zhdukje të detyruara”, thuhet në deklaratë.

Ai pason një raport mallkim mbi vrasjet dhe rrëmbimet nga regjimi islamist. I publikuar nga Human Rights Watch në fillim të kësaj jave, raporti dokumentoi më shumë se 100 ekzekutime dhe rrëmbime të ish-zyrtarëve të qeverisë afgane që kur talebanët morën kontrollin e vendit gati katër muaj më parë.

Ai gjithashtu dokumentoi vrasjen e 47 anëtarëve të forcave afgane të sigurisë që u dorëzuan ose u kapën nga talebanët midis 15 gushtit dhe 31 tetorit. Kjo pavarësisht nga garancia e regjimit se punonjësit e qeverisë së mëparshme nuk do të dëmtoheshin.

Deklarata e shkurtër e përbashkët u lëshua nga SHBA dhe u nënshkrua nga MB, Bashkimi Evropian dhe 19 vende të tjera.

Ai nënvizoi shqetësimet e tyre të thella lidhur me gjetjet e raportit dhe u bëri thirrje të gjitha rasteve të vrasjeve jashtëgjyqësore dhe zbatimit “Ne do të vazhdojmë të masim talebanët me veprimet e tyre”, përfundon deklarata.

Ka pasur shumë raste të veprimeve të talebanëve që kundërshtojnë atë që ata kanë premtuar, dhe raportet e mëparshme humanitare kanë zbuluar gjithashtu vrasje të synuara.

Në gusht, një raport i publikuar nga Amnesty International zbuloi se 300 luftëtarë talebanë udhëtuan në një zonë afër fshatit Dahani Qul më 30 gusht, ku ish-ushtarët e qeverisë po qëndronin me familjet e tyre.

Raporti thotë se luftëtarët ekzekutuan nëntë nga ushtarët pasi ata tashmë ishin dorëzuar, dy të tjerë vdiqën në shkëmbim zjarri dhe dy civilë të tjerë u vranë gjithashtu gjatë luftimeve që pasuan, duke përfshirë një vajzë 17-vjeçare.//BBC

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb