Sizmologët e një agjencie gjeologjike daneze mund të kenë regjistruar një shpërthim të tretë të lidhur me rrjedhjet e tubacionit të gazit Nord Stream këtë javë, thanë zyrtarët.

Shpërthimi mund të ketë ndodhur në të njëjtën kohë me shpërthimin e dytë të regjistruar të hënën, tha në një deklaratë të enjten Shërbimi Gjeologjik i Danimarkës dhe Grenlandës (GEUS).

GEUS paralajmëroi se sizmologët e saj kishin “rezerva” në lidhje me analizën, “sepse sinjalet nga shpërthimi i tretë i mundshëm mund të jenë gjithashtu reflektime nga shpërthimi i dytë që ndodhi në orën 07:03 të pasdites së 26 shtatorit”.

5c552357 F7f1 4392 8475 0e85e2d22451
5c552357 F7f1 4392 8475 0e85e2d22451

Agjencia tha se studimi i mëtejshëm mund të prodhojë më shumë njohuri.

Në fillim të kësaj jave, GEUS njoftoi se regjistroi “dridhje” dy herë të hënën në Detin Baltik. Ekspertët thanë se sinjalet e regjistruara “nuk u ngjajnë sinjaleve nga tërmetet”, por “ngjajnë me sinjalet e regjistruara zakonisht nga shpërthimet”.

Rrjeti Kombëtar Sizmik Suedez tha gjithashtu se zbuloi dy shpërthime pranë zonës së tubacioneve Nord Stream gjatë asaj periudhe kohore.

Shefi i NATO-s dhe disa liderë evropianë i kanë përshkruar rrjedhjet si “akte sabotimi”, por zyrtarët perëndimorë nuk ia atribuojnë sulmin Rusisë apo ndonjë kombi.

Zyrtarët evropianë të sigurisë vëzhguan anijet e marinës ruse në afërsi të rrjedhjeve të hënën dhe të martën, sipas zyrtarëve të inteligjencës perëndimore dhe një burimi tjetër.

Kremlini ka thënë se çdo pretendim që ka shënjestruar tubacionet është “absurd” dhe zëdhënësi Dmitry Peskov tha të enjten se “natyra e paprecedentë” e rrjedhjeve sugjeron se ato mund të kenë qenë rezultat i një “sulmi të mundshëm terrorist”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb