GJERMANI- Autoritetet në Gjermani kanë dënuar një ish-punonjës të inteligjencës me tetë vite burg, për spiunim për Shtetet e Bashkuara dhe për Rusinë. Gjykata në Mynih ka shpallur të enjten Markus Reichelin fajtor për tradhti.

32-vjeçari ka pranuar se i ka dorëzuar CIA-s mbi 200 dokumente për katër vjet, në këmbim të së paku 80,000 eurove. Dokumentet kanë përfshirë emrat e vërtetë dhe të fshehur të agjentëve gjermanë jashtë vendit, si dhe adresat e tyre.

Ai po ashtu i ka dhënë tre dokumente shërbimit sekret rus. Reichel ka qenë i punësuar në Shërbimin Federal të Inteligjencës (BND) qysh në vitin 2007. Ai ka punuar në dhomën e postës, ku ka pasur qasje në dokumente të klasifikuara. Reichel është zbuluar dhe arrestuar në vitin 2014, pasi një e-mail i tij për rusët, me dokumente të klasifikuara bashkëngjitur, është zbuluar.
(ed.me/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: