SHBA-të dhe Britania kanë treguar edhe njëherë mbështetjen e tyre ndaj Ukrainës si dhe kanë dënuar agresionin rus.

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden dhe homologu i tij britanik, Rishi Sunak, shprehën “mbështetjen e tyre të palëkundur” për Ukrainën dhe dënuan agresionin rus, teksa u takuan sot në Uashington.

“Britania dhe Shtetet e Bashkuara, së bashku me më shumë se 50 partnerë, kanë kryer nivele historike të asistencës së sigurisë për Ukrainën. Dua të falënderoj kryeministrin për udhëheqjen e tij të fortë dhe të fortë, duke kontribuar në sasi të konsiderueshme të ndihmës dhe trajnimit të sigurisë për trupat ukrainase, në mënyrë që ata të mund të përdorin në mënyrë efektive pajisjet dhe municionet që ne u kemi ofruar atyre kolektivisht”, tha Biden gjatë një konference të përbashkët shtypi në Shtëpinë e Bardhë.

Ndërsa kryeministri britanik, Rishi Sunak tha se Mbretëria e Bashkuar ishte krenare për kontributin e saj në përpjekjet e luftës në Ukrainë, duke përfshirë tanke, armë me rreze të gjatë dhe stërvitje për ushtarët e Kievit. Por, vazhdoi ai, ka qenë udhëheqja dhe burimet e SHBA-së që kanë dhënë “kontributin vendimtar” duke lejuar Ukrainën të ndalojë sulmin e gjerë të Rusisë.

Sakaq, Sunak pohoi se dyshja do të vazhdojë të “bashkëpunojë për të mbrojtur sigurinë tonë kombëtare”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb