Mundësia e një vale të re sulmesh nga Rusia ndaj Ukrainës, me rastin e një vjetorit ë fillimit të luftës, ka të shumë të ngjarë të ndodhë sipas një zyrtari ukrainas.

Oleksiy Danilov, sekretari i këshillit të sigurisë kombëtare dhe mbrojtjes, në një deklaratë për shtyp tha se ka të ngjarë që Rusia “po përgatitet për aktivizim maksimal” deri në përvjetorin e parë të pushtimit më 24 shkurt.

“Ata besojnë se deri në përvjetor duhet të kenë disa arritje. Nuk është sekret se ata po përgatiten për një valë të re deri më 24 shkurt, siç thonë ata. Ka një mirëkuptim në cilat fusha duan të bëjnë diçka”, tha Danilov.

Danilov shtoi se Rusia ka një “detyrë” për rajonet Donetsk dhe Luhansk në Ukrainën lindore, “në mënyrë që ata të shkojnë plotësisht në kufij”.

Ai tha gjithashtu se ushtria ruse ka “zbuluar” aftësitë mbrojtëse të trupave ukrainase në rajonin e Zaporizhzhia për një javë.

“Tani ka një grumbullim të caktuar të trupave. Ne e dimë këtë, ne e kuptojmë se çfarë po ndodh në Federatën Ruse në këtë drejtim”, shtoi me tej sekretari i këshillit të sigurisë kombëtare të mbrojtjes.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb