NATO do të vazhdojë të mbështesë Ukrainën për të siguruar që historia të mos përsëritet pasi të përfundojë lufta, deklaroi Sekretari i Përgjithshëm, Jens Stoltenberg.

“Ne të gjithë jemi dakord që në mes të luftës, ne nuk mund ta bëjmë Ukrainën një anëtare të plotë të NATO-s, por në të njëjtën kohë ne duhet të përgatitemi për atë që ndodh kur lufta të përfundojë, sepse atëherë duhet të sigurohemi që historia të mos përsëritet. vetë”, tha ai, duke shtuar se kjo mund të duket sikur forcat ruse po rigrupohen dhe sulmojnë përsëri.

Sekretari i Përgjithshëm tha se presidenti rus Vladimir Putin bëri një gabim duke nënvlerësuar Ukrainën dhe NATO-n dhe aleanca vazhdon të jetë e përkushtuar për të mbështetur Ukrainën “për aq kohë sa duhet”.

“Do të jetë një tragjedi e madhe për ukrainasit nëse Putin fiton, por do të jetë gjithashtu e rrezikshme për ne, sepse mesazhi ynë për të dhe të gjithë liderët alternativë duke përfshirë edhe Pekinin, është se kur përdorin forcën, ata marrin atë që duan dhe kjo do të na bëjnë edhe ne, aleatët e NATO-s, Shtetet e Bashkuara, Evropën, më të prekshëm”, tha ai.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb