Forcat e mbrojtjes ukrainase kanë rrëzuar 11 dronë rusë mbrëmjen e djeshme.

Lajmi është bërë i ditur nga Ministria e Mbrojtjes së Britanisë.

Kreu i administratës ushtarake të qytetit Serhii Popko bën me dije se nga 14 dronët e nisura nga Rusia, 9 prej tyre u rrëzuan mbi Kiev. Ndërsa të tjerët kanë rënë në Cherniv, në Ukrainën veriore.

Ministria e Mbrojtjes tha se për shkak të trajektores së sulmeve, ka të ngjarë që ato të jenë nisur nga rajoni Bryansk i Rusisë perëndimore.  Sipas saj, Rusia është ende duke kërkuar të rimbushë furnizimin e saj me dronë të prodhuar nga Irani pas sulmit të fundit.

Ministria e Mbrojtjes raportoi në fundjavë se mungesa e aktivitetit të fundit të dronëve nga Rusia tregoi se ajo kishte mbaruar stokun e saj të armëve.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: