BRITANI E MADHE

Mbretëresha Elisabet do të heqë dorë nga pasioni i saj i madh, ngarja e makinës. Nuk do ta shohim më madhërinë  e saj, e cila së shpejti bën 93-vjeç në timon, në rrugët e Anglisë. Vendimi vjen pas aksidentit të shkaktuar nga Princi Philip në Norfolk.

Duka i Edinburgut doli i padëmtuar, ndërsa gruaja që ndodhej në bordin e automjetit tjetër të përfshirë në përplasje u plagos në dore.

Vetëm një ditë pas përplasjes me 97-vjeçarin Princin Philip si protagonist, Mbretëresha Elizabeta u kap mat me makinë, në një rrugë publike pranë Sandringhamit, pa një rrip sigurie. Por tani, Madhëria e saj, e vetmja e autorizuar për të drejtuar një makinë  pa leje në Britani, gjithmonë do të shoqërohet nga një shofer. Megjithatë, nuk përjashtohet që ai ende mund ta provojë dorën e saj në rrugë private.

Nga ana tjetër, Princi Philip vendosi të hiqte dorë nga patenta e tij pas aksidentit. Pas kritikave të ashpra  nga britanikët për sjelljen e tij, Duka i Edinburgut i shkruajti një letër gruas së plagosur, ku e cilësonte veten “thellësisht të shkretë”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb