Themeluesi i Tesla-s, Elon Musk, nuk është fajtor, siç vendosi gjykata e San Franciskos, pas një postimi në Twitter në vitin 2018, në të cilin thoshte se kishte “siguruar financim” për blerjen e kompanisë së makinave elektrike.

Siç raportohet nga BBC, CNN dhe gazeta “Le Figaro”, Musk u përball me një padi kolektive të ngritur nga aksionerët e Tesla, të cilët pretenduan se ai i mashtronte ata me postimet e tij në gusht 2018.

Kujtohet se gjyqi për postimin e lidhur në Twitter të Musk, i cili pretendonte se ai do të blinte Teslën për 72 miliardë dollarë, filloi më 17 janar dhe përfundoi sot.

Ish-CEO i prodhuesit të automjeteve u padit nga aksionerët e Tesla-s, të cilët e akuzuan atë për manipulim të çmimit të aksioneve të kompanisë dhe humbje miliarda dollarë pas rënies së çmimit të aksioneve, raporton gazeta Le Figaro, duke shtuar: Marrja e propozuar prej 72 miliardë dollarësh nuk u realizua kurrë. Nëse gjykata në San Francisko do të kishte vendosur në favor të fajësisë së biznesmenit të pasur të Amerikës së Jugut, atij do t’i ishte kërkuar të paguante miliarda dollarë dëmshpërblim.

Nëntë anëtarëve të jurisë iu deshën më pak se dy orë për të marrë vendimin e tyre të premten pasdite, siç raporton BBC.

Musk donte që gjyqi i tij të mbahej në Teksas, ku ndodhet Tesla. Ai mendonte se nuk do të kishte një gjykim të drejtë në San Francisko, megjithatë, pas vendimit të gjykatës, ai e përshëndeti vendimin.

Duke marrë Twitter-in, platformën mediatike që ai bleu për 44 miliardë dollarë tetorin e kaluar, biznesmeni nga Afrika e Jugut pohoi në mënyrë të famshme: “Falë Zotit, mençuria e njerëzve ka mbizotëruar! Unë e vlerësoj thellësisht vendimin unanim të pafajësisë sime në çështjen Tesla.”

Paditësit gjithashtu argumentuan se Musk gënjeu kur postoi në Twitter disa orë më vonë se “mbështetja e investitorëve është konfirmuar”.

Çmimi i aksioneve u rrit pas postimeve në Twitter, por ra përsëri brenda disa ditësh pasi u bë e qartë se marrëveshja nuk do të realizohej.

Më 7 gusht 2018, Musk postoi në Twitter se ai kishte siguruar financimin e nevojshëm për të paguar për një blerje të mundshme të Tesla me 420 dollarë për aksion. Në të njëjtën ditë ai postoi përsëri në Twitter duke lënë të kuptohet se lëvizja ishte e afërt: “Arsyeja e vetme që lëvizja nuk ishte e sigurt është sepse varet nga vota e aksionarëve,” tha ai. Por marrja në dorë nuk ndodhi kurrë.

Pas një jave, kompania tha se përfundimisht nuk kishte siguruar financimin dhe Musk tha se ishte reagimi nga aksionarët, që e bëri atë të ndryshojë mendjen për marrëveshjen.

Megjithatë, një hetim nga Komisioni i Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim (SEC) çoi në një marrëveshje me kompaninë, e cila përfshinte një gjobë prej 40 milionë dollarësh.

Musk i ka paguar tashmë 20 milionë dollarë atij komiteti për postimin e diskutueshëm në Twitter, ndërsa Tesla duhej të paguante 20 milionë dollarë të tjerë. Gjithashtu, Komisioni i Letrave me Vlerë e hoqi Musk nga posti i kryetarit të Tesla-s si rezultat i postimit në Twitter, duke sqaruar gjithashtu se biznesmeni afrikano-jugor nuk ishte as afër sigurimit të miliardave të nevojshme për të përfunduar blerjen që ai la të kuptohet në Twitter.

Musk, i cili gjithashtu drejton SpaceX dhe Twitter, kishte pohuar se besonte se kishte siguruar mbështetjen financiare për marrjen e Teslës nga Arabia Saudite.

Gjatë gati nëntë orëve të dëshmisë së tij në gjykatë, njeriu i dytë më i pasur në botë tha: “Vetëm sepse unë postoj diçka në Twitter, kjo nuk do të thotë që njerëzit do ta besojnë atë ose do të veprojnë sipas saj.”

Për vetëm një “cicërim të keqe” Musk u ul në bankën e të akuzuarve? Edhe pse çmimi i aksioneve të Tesla-s u rrit pas publikimit të postimit të tij, biznesmeni miliarder vuri gjithashtu në dyshim nëse tweet-et e tij kishin ndonjë efekt në çmimin e aksioneve të Tesla-s.

“Në një moment postova në Twitter se mendova se si, për mendimin tim, çmimi i aksioneve ishte shumë i lartë … dhe ai u rrit edhe më shumë” , tha ai, duke vënë në dukje se efekti që tweet-et e tij kanë në çmimin e aksioneve të Tesla-s mund të jetë i paparashikueshëm.

Kur u shpall vendimi, Musk nuk ishte i pranishëm në gjykatë, raporton CNN.

Për Nicholas Pori, avokat për aksionerët e Tesla: “Shoqëria jonë bazohet në rregulla. Ne kemi nevojë për rregulla për të na mbrojtur nga anarkia. Rregullat duhet të zbatohen për Elon Musk si gjithë të tjerët. Jemi të zhgënjyer me vendimin dhe po shqyrtojmë hapat e ardhshëm”.

Nga ana e tij, avokati i Musk, Alex Spiro, theksoi se: “Një cicërim e keqe nuk do të thotë se dikush po bën mashtrim”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb