Ka vijuar edhe gjatë javës së kaluar në të gjithë vendin, puna e përbashkët e Policisë  së Shtetit dhe OSHEE-së, për evidentimin e rasteve të vjedhjes së energjisë elektrike dhe vënien para drejtësisë të autorëve, si dhe për ndërprerjen  e lidhjeve të paligjshme.

Javën e kaluar  të gjithë vendin kanë vepruar çdo ditë  45 grupe të përbashkëta  Polici – OSHEE ndërsa janë kryer 2810 kontrolle.

Si rezultat i kontrolleve të kryera në terren  në abonentët biznes dhe familjarë, janë evidentuar 17 raste të vjedhjes së energjisë elektrike me 17 autorë. Nga këta janë arrestuar në flagrancë  5 persona të cilët akuzohen për vjedhje të energjisë elektrike;

janë  shpallur në kërkim 8, si dhe ndiqen në gjendje të lirë 4 persona. Po gjatë kësaj periudhe janë ndërprerë 766 lidhje të abonentëve debitorë dhe 17 lidhje të paligjshme.  Gjithashtu janë kontrolluar 34 kabina elektrike dhe abonentët që furnizohen nga këto kabina.

Policia e Shtetit deklaron se së bashku me OSHEE-në  janë të vendosur ta çojnë deri në fund punën e nisur, deri në shkëputjen e fundit të lidhjeve të paligjshme, duke përballur  me forcën e ligjit të gjithë ata persona, të cilët abuzojnë me energjinë elektrike

(m.k/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: