Presidenti i gjigantit farmaceutik spanjoll PharmaMar, Jose Maria Fernandez Souza Faro, është një nga rreth 2200 spanjollët, shumica dërrmuese e të cilëve janë biznesmenë, sportistë, aktorë dhe të famshëm të të gjitha llojeve, të cilët kanë marrë certifikata të rreme vaksinimi kundër COVID19.

Skema e mashtrimit ka qenë me qendër në Francë, por është shtrirë edhe me një degë shumë të gjerë në Spanjë.

Sipas gazetës spanjolle El Mundo, rasti i Faros është më mbresëlënës, pasi ai është një ekzekutiv i rëndësishëm në industrinë farmaceutike, me PharmaMar që tashmë ka përgatitur dhe hedhur në treg një ilaç kundër koronavirusit, Aplidin.

Dhe CV-ja e tij është mbresëlënëse. Themeluesi 76-vjeçar i PharmaMar është një profesor i rëndësishëm i Biokimisë në universitetet spanjolle dhe ka më shumë se 100 botime dhe patenta në fushat e biokimisë, antibiotikëve dhe biologjisë molekulare.

Image
Image

Pra, është çudi pse një shkencëtar i shkëlqyer zgjodhi të përfshihej në një qark të paligjshëm për të lëshuar një certifikatë të rreme vaksinimi, në vend që të bënte vetëm dozën e tretë të vaksinës së koronavirusit.

Komploti filloi të shpaloset në fillim të këtij viti kur autoritetet nisën Operacionin Jener – të quajtur pas Edëard Jenner, të ashtuquajturit babai i imunologjisë – pasi një grup u kap në Francë në vjeshtën e vitit 2021.

Ata qarkullonin kode të rreme QR për pasaportat e vaksinimit. Ekipi funksiononte përmes Telegramit dhe prej andej krijoi klientelën e tij. I pari i famshëm që u bë i njohur për blerjen e një certifikate të tillë ishte tenisti australian Alex de Minaur, i cili renditet në vendin e 32-të në botë.

Autoritetet zbuluan shpejt se qarku ishte zgjeruar në Spanjë, ku ishte më i organizuar dhe më i lidhur në rrjet. Sipas gazetës El Pais, në shkurt të vitit 2022 u bënë arrestimet e para dhe panë dritën e ditës disa emra “të rëndë” të stilit të jetës spanjolle, si aktorja Veronica Echegui dhe këngëtari Omar Montes.

Image (1)
Image (1)

Në të, përveç njerëzve të botës së krimit, kanë marrë pjesë edhe punonjës shëndetësorë, të cilët kanë vjedhur fjalëkalimet e kolegëve të tyre dhe kanë hyrë në sistem, ku kanë lëshuar certifikatat false të vaksinimit.

Ky shërbim tarifohej 1000 euro, por çmimi rritej nëse klienti donte të certifikohej më shumë se një dozë vaksine. Për ata që nuk donin të merrnin certifikatën e vaksinimit, ekzistonte mundësia e lëshimit të testit molekular negativ me çmimin 200 euro.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: