Aktori i njohur amerikan, Sean Penn ka bërë thirrje për bojkotimin e ndarjes së çmimeve Oscar nëse presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky nuk do të jetë i ftuar.

Sean Penn e ka përshkruar çdo mungesë të mundshme të mbështetjes nga Academy Awards për popullin ukrainas si “momentin më të turpshëm në të gjithë historinë e Hollivudit”.

Duke folur në CNN, Penn, i cili ka qenë në Ukrainë dhe Poloni duke bërë një dokumentar për gjendjen e refugjatëve, u zotua se do t’i shkrijë publikisht statujat e tij Oscar nëse organi i çmimeve refuzon t’i ofrojë presidentit ukrainas, Volodymyr Zelenskiy, një platformë në ngjarjen e së dielës mbrëma.

“Nuk ka asgjë më të madhe që mund të bëjë Oscar Awards sesa t’i japë [Zelenskiyt] një mundësi për të folur me të gjithë ne,” tha Penn. “Kam kuptuar se është marrë një vendim për të mos bërë një gjë të tillë. Nuk po komentoj unë nëse Presidenti Zelenskiy kishte dashur apo jo.”

Penn sugjeroi që nëse Akademia “kishte zgjedhur të mos ndiqte udhëheqjen në Ukrainë, të cilët po marrin plumba dhe bomba për ne, së bashku me fëmijët ukrainas që ata po përpiqen t’i mbrojnë, atëherë mendoj se secili prej atyre njerëzve dhe çdo grimë i atij vendimi do të ketë qenë momenti më i turpshëm në të gjithë historinë e Hollivudit.”

Në fillim të kësaj jave, Amy Schumer, një nga tre mikpritësit e ceremonisë së këtij viti, tha se ajo kishte paraqitur “një mënyrë për të futur me satelit Zelenskiyn ose për të bërë një video”, por la të kuptohej se kontributi i saj ishte i padëshiruar.

“Unë nuk kam frikë të shkoj atje,” tha ajo. “Por nuk jam unë që prodhoj Oscar.” Burime të tjera raportuan se Zelenskiy kishte refuzuar një ftesë për të kontribuar përmes Zoom.

Penn kërkoi një bojkot të gjerë të ngjarjes nëse konfirmohet se nuk ishte bërë asnjë qasje ndaj Zelenskiy.
“Nëse kjo rezulton, unë do ta shkrij statujën time në publik,” tha Penn. “Lutem që nuk ka ndodhur kështu. Unë lutem që të mos ketë njerëz arrogantë, të cilët e konsiderojnë veten përfaqësues të së mirës më të madhe në industrinë time, që kanë vendosur të mos lidhen lidershipin në Ukrainë. Kështu që unë thjesht do të shpresoj se nuk ka ndodhur kështu. Shpresoj që [çdo pjesëmarrës] të largohet nëse është kështu.”

Menjëherë pasi forcat ruse pushtuan Ukrainën muajin e kaluar, Penn u pa në vend duke bërë një dokumentar për Vice për luftën. Aktori më pas udhëtoi për në Poloni, ku mbërrijnë fillimisht shumica e njerëzve që ikin nga lufta.

Penn, i cili ka fituar dy herë Oskarin për aktorin më të mirë – për Mystic River në 2003 dhe Milk në 2008 – nuk është nominuar personalisht këtë vit, por shfaqet në Licorice Pizza të Paul Thomas Anderson, i cili shihet si një pretendent kryesor për skenarin më të mirë origjinal.

Çmimet e 94-ta të Oscar-it rikthehen në teatrin Dolby në Hollywood mes pasigurisë së vazhdueshme mbi pjesëmarrjen e kandidatëve të diagnostikuar së fundmi me Covid. Të shtunën mbrëma Lin-Miranda Manuel, e cila ka dy filma në garë – Encanto dhe Tick, Tick … Boom! – tha se nuk do të mund të merrte më pjesë pasi gruaja e tij doli pozitive.

Të Premten Akademia shtrëngoi më tej rregullat e saj për kërkesat e hyrjes. Nuk dihet gjendja shëndetësore e kandidatëve të Belfast-it, Kenneth Branagh dhe Ciaran Hinds, të cilët rezultuan pozitivë menjëherë pas Baftas dy javë më parë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb