Aktorja Cate Blanchet, ka treguar përvojën e saj që i ka ndodhur gjatë karrierës.

Cate Blanchett energjike, e qetë dhe gjithashtu ironike.

Në filmin e ri të Todd Field , Tár , filmi i parë i regjisorit amerikan për 16 vjet, aktorja 53-vjeçare luan një dirigjente të njohur orkestrale të quajtur Lydia Tár, drejtoreshë muzikore e asaj që synohet qartë të jetë Filarmonia e Berlinit. 

Performanca e Blanchett, e cila tashmë po pritet të fitojë një Oscar (e treta, nëse fiton), është befasuese.

Ajo jo vetëm që është plotësisht bindëse si dirigjente, një rol për të cilin e përgatiti me përpikëri duke parë me orë të tëra filma që kapnin në provë dirigjentë të mëdhenj si Herbert von Karajan dhe Leonard Bernstein, ajo gjithashtu krijon një personazh kaq kompleks dhe të shtresuar, saqë i gjithë debati rreth përdorimi dhe shpërdorimi i pushtetit nga udhëheqës të paskrupullt në muzikën klasike, opera, teatër dhe balet ndriçohet në një mënyrë krejtësisht të papritur.

“Nuk është në të vërtetë një film për dirigjimin,” thotë Blanchett dhe “Nuk është as një film për botën e muzikës klasike.”, shton ajo.

Ajo që shfaqet më e fuqishme në Tár është se sa shpejt një artiste krijuese në kulmin e famës dhe fuqisë së saj mund ta gjejë papritur të gjithë jetën e saj duke u shpërbërë.

Përsëri, mund të gjesh shembuj të kësaj në të gjithë botën e artit: njerëz që arritën suksesin e hershëm, pastaj filluan të besojnë reklamat e tyre.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

“Kjo është ajo që ndodh kur thyhesh nga rrënjët e tua,” thotë Blanchett.

“Lydia është përfshirë aq shumë me pushtetin institucional, aq tepër e shqetësuar për trashëgiminë e saj, sa ka harruar se nga ka ardhur dhe kush është në të vërtetë. Ajo e ka zbukuruar historinë e origjinës së saj deri në atë masë sa është larguar nga vetja”.

Dhe e larguar, gjithashtu, nga gruaja dhe vajza e saj.

Ajo përfundon në Tajlandë duke drejtuar një orkestër që furnizon pjesën mbështetëse për video-lojërat.

Duket si degradimi i fundit, por Blanchett mendon se fundi i filmit është në të vërtetë mjaft optimist.

“Ky është shansi i Lydia për të filluar nga e para: “vetëm ajo dhe muzika, pa të gjitha bagazhet.”

“Megjithatë është interesante që kur shikojmë sportet elitare, kur shohim sportistë të rinj deri në kufi për t’u bërë më të fortë dhe më të shpejtë, ne disi e kuptojmë dhe e respektojmë atë proces, ndërsa nuk pranojmë që edhe kjo duhet të ndodhë, në artet krijuese nëse doni të kaloni barrierat, ndodh, dhe po, mund të jetë një përvojë e vështirë, e mund të trajtohesh brutalisht. “Unë e kam kaluar vetë atë.”, ka thënë ajo.

Me siguri do të duhej një regjisor shumë i guximshëm për t’i treguar Cate Blanchett se si të vepronte, shkruan The Times.

“Oh, në fillim të karrierës sime ndonjëherë do të trajtohesha brutalisht nga një regjisor në dhomën e provave,” thotë ajo, duke shtuar: “Megjithatë përfundova duke bërë një përparim masiv për shkak të tij. Për të qenë i sinqertë, nuk do të isha këtu tani nëse nuk do të kishte ndodhur një gjë e tillë.

Më bëri t’i besoj vetes më shumë dhe të mendoj: “Unë jam më i fortë se ky. Gjëja e rëndësishme është të jemi të vetëdijshëm dhe të respektueshëm për këto gjëra kur ushqejmë talentin e ri.”

Orari i vështirë i punës i Blanchett, më shumë se 70 filma në 32 vjet, plus dhjetëra role skenike duke filluar nga Hedda Gabler tek Blanche DuBois  do të thotë se ajo ka përfunduar tashmë një tjetër projekte filmike që nga Tár .

“E fundit është me Warëick Thornton, një regjisor që e kam admiruar prej kohësh dhe quhet The New Boy ,” thotë ajo.

“Është vendosur në Australinë e viteve 1940 dhe ka të bëjë me kryqëzimin midis spiritualitetit indigjen dhe krishterimit.”

Pasi është zhytur kaq intensivisht në botën e muzikës klasike me Tár- in , çfarë paralele mund të tërheqë ajo me formën e saj të artit? Jo aq shumë me industrinë e filmit, ndoshta, ku ka shumë procese të përfshira përpara se audienca të arrijë të shohë punën tuaj,” përgjigjet ajo, “por ka shumë ngjashmëri midis koncerteve live dhe teatrit live.

Si aktore në një shfaqje skenike je gjithashtu i gjallë për momentin, për ansamblin që të rrethon, për publikun, për mënyrën se si po pritet shfaqja, si po zhvendoset nga momenti në moment.

Dhe gjithashtu, kur dilni nga skena, nëse jeni aktor, muzikant rock apo këngëtar opere, ju keni atë përvojë të të qenit në një gjendje paksa të ndryshuar.

Tani që Blanchett ka krijuar një portret kaq bindës të një dirigjenti në një film, a do të konsideronte ajo më shumë projekte që përfshijnë muzikë?

“Oh, nuk e di,” përgjigjet ajo. “Kam shumë miq që janë rilindas.

Ata mund të pikturojnë, këndojnë, kërcejnë, aktrojnë. Unë mund të bëj vetëm një gjë!

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: