Ylli i WNBA-së, Brittney Griner kreu një “vepër të rëndë” që mbështetet nga “prova të padiskutueshme”, tha të mërkurën zëvendës-zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme ruse, Alexey Zaytsev.

“Basketbollistja Brittney Griner, e cila u arrestua në aeroportin Sheremetyevo pas mbërritjes nga Nju Jorku, akuzohet për kontrabandë dhe ruajtje të vajit të hashashit, i cili klasifikohet si drogë narkotike”, tha Zaytsev.

“Kjo është një vepër e rëndë, e mbështetur nga prova të padiskutueshme dhe e dënuar me burgim deri në 10 vjet, sipas nenit 229 Pjesa 1 e Kodit Penal të Federatës Ruse,” shtoi Zaytsev.

Përpjekjet për ta paraqitur ndalimin e Griner si “të paligjshëm” nuk i qëndrojnë kritikave, sipas Zaytsev.
“Ligji është shkelur dhe argumentet rreth natyrës së pafajshme të prirjes së Grinerit, e cila, meqë ra fjala, është e dënueshme në disa shtete të SHBA, janë të papërshtatshme”, tha Zaytsev.

Zëdhënësi shtoi se “askush nuk e ndalon Brittney Griner të paraqesë një apel ose të kërkojë falje” pasi gjykata të nxjerrë një vendim.

Griner, 31 vjeç, i cili ka luajtur në Rusi gjatë sezonit jashtë sezonit të WNBA, u arrestua më 17 shkurt në Moskë, një javë përpara se Rusia të pushtonte Ukrainën.

Ajo doli në gjyq në një gjykatë afër Moskës të premten për akuzat për trafik droge.

Mbështetësit e Griner dhe zyrtarët amerikanë thonë se ajo është arrestuar gabimisht dhe kanë bërë thirrje për lirimin e saj pasi shtohen frika se ajo po përdoret si një peng politik mes tensioneve në rritje midis Rusisë dhe SHBA-së.

Në fillim të këtij muaji, ajo i shkroi një letër të shkruar me dorë presidentit amerikan Joe Biden duke thënë se është “e tmerruar” se do të mbahet “përgjithmonë” në Rusi dhe iu lut Presidentit që të mos harrojë atë dhe të burgosurit e tjerë amerikanë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb