Gjykata Supreme e Brazilit ka vendosur që Presidenti Jair Bolsonaro të hetohet për pretendime të paprovuara se sistemi elektronik i votimit në Brazil është i mbushur me mashtrim, duke shtuar udhëheqësin e ekstremit të djathtë në një hetim të vazhdueshëm mbi përhapjen e lajmeve të rreme nga qeveria e tij.

 

Vendimi i së mërkurës erdhi pasi Bolsonaro rriti sulmet e tij të gjata ndaj sistemit të votimit në Brazil, duke pretenduar pa prova se ai është dëmtuar nga mashtrimi i përhapur.

Bolsonaro, i cili është nën presion në rritje mes pandemisë COVID-19 dhe ka parë një rënie të popullaritetit kohët e fundit, ka thënë se nuk do të ketë zgjedhje presidenciale vitin e ardhshëm siç ishte planifikuar nëse sistemi nuk rishikohet.

 

Ai ka udhëhequr një shtytje për të printuar faturat e letrës pasi janë hedhur votat elektronike në zgjedhjet e vitit të ardhshëm, dhe mijëra mbështetës të tij u mblodhën në qytetet në Brazil fundjavën e kaluar për të mbështetur kërkesën e tij.

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: