POLONI

Polonia ka arrestuar një drejtor shitjesh të gjigantit të telekomit kinez Huawei lidhur me akuzat e bashkëpunimit me shërbimet e inteligjencës të Pekinit. Huawei po përballet me akuza të rënda të spiunimit nga SHBA dhe aleatët e saj.

Së bashku me shtetasin kinez, emri i të cilit është raportuar si Weijinga W, shërbimi policor i kundërzbulimit, Agjencia e Sigurisë së Brendshme (ABW), arrestoi gjithashtu polakun, Piotr D, ish-punonjës i ABW, transmeton transmetuesi polak TVP. Të dy akuzohen për spiunazh.

Një zëdhënës i Huawei tha se kompania është në dijeni të arrestimit, por nuk ka bërë asnjë koment tjetër. Spiunimi dhe puna në bashkëpunim me qeverinë kineze janë dy dyshimet kryesore se disa vende perëndimore po punojnë kundër Huawei, i cili kohët e fundit arriti Apple si prodhuesi i dytë më i madh i smartphone në botë.

SHBA ka qenë duke goditur produktet Huawei, duke e akuzuar kompaninë për futjen e përgjuesve të  spiunimit në telefonat e saj. Së bashku me shumicën e aleatëve të saj në grupin “Five Eyes” – Kanada, Zelanda e Re, Australia dhe Britania e Madhe, ka ndaluar Huawei të ndihmojë në ndërtimin e rrjeteve 5G.

 BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: