Ish-Presidenti i SHBA-ve mund të dënohet deri në 400 vite burg, pasi mbi të rëndojnë 37 akuza. Kjo nëse shpallet fajtor për të gjitha akuzat dhe merr dënimet maksimale  megjithëse një dënim më i mundshëm do të ishte nga pesë deri në njëzet vjet.

Donald Trump do të bëjë paraqitjen e tij të parë publike që nga aktakuza federale, me planet për të folur me votuesit republikanë në Karolinën e Veriut dhe Gjeorgji më 10 qershor.

E gjithë kjo vjen pasi aktakuza u zbulua, e cila e ngarkon atë me 37 vepra penale në lidhje me grumbullimin e dokumenteve të klasifikuara.

Tani, ish-Presidenti po del kundër akuzave të përfshira në aktakuzë se ai i ruante këto dokumente në zona të pasigurta.

Megjithëse ai është aktualisht një shkelës për herë të parë, ai potencialisht mund të gjobitet me 9.25 milionë dollarë nëse akuzohet në maksimum.

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb