Shërbimi i sigurisë i Ukrainës ka arrestuar dy persona të akuzuar për bashkëpunim me Rusinë për të goditur objektivat në Kiev javën e kaluar.

“Specialistët kibernetikë të SBU arrestuan dy agjentë rusë që rregulluan sulmin ajror rus në Kiev natën e 21 shtatorit të këtij viti. Është konstatuar se në prag të kësaj date, të arrestuarit u dërguan koordinata ruse për goditje në qytet. Objektivat kryesore të sulmit të armikut ishin infrastruktura kritike e kryeqytetit, duke përfshirë ndërmarrjet që prodhojnë energji”, thuhet në deklaratën e SBU-së.

Në lidhje me ngjarjen ka reaguar edhe presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky. Në një postim në platformën Telegram, ai shkruan se “Ky është një sinjal i mirë për të gjithë tradhtarët: Do të ketë ndëshkim”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb