Ylli i muzikës pop, Shakira, është paralajmëruar se mund të dënohet deri në tetë vjet nëse shpallet fajtore për një mashtrim tatimor prej 12 milionë paundësh.

Prokurorët spanjollë po kërkojnë gjithashtu një gjobë prej 22.5 milionë eurosh për këngëtaren 45-vjeçare, e cila akuzohet për gjashtë akuza për mashtrim të shtetit midis 2012 dhe 2014.

Ajo vjen pasi nëna e dy fëmijëve, e lindur në Kolumbi, refuzoi një marrëveshje jashtë gjykatës që do të përfshinte pranimin e saj të keqpërdorimit.

E njëjta tashmë ka shlyer paratë që dyshohet se i detyrohet thesarit, së bashku me interesin që besohet se arrin në 3 milionë paund (3.5 milionë euro).

500

Aktakuza e dorëzuar nga prokurorët në gjykatën hetuese pranë Barcelonës, u bë publike për herë të parë sot.

Shakira – emri i plotë Shakira Isabel Mebarak Ripoll – akuzohet se pretendon se jeton jashtë vendit dhe ka përdorur një strukturë komplekse për të shmangur taksat.

Ajo akuzohet se ka përdorur marrëveshjen e paligjshme nga viti 2012 dhe 2014, kur ishte në një lidhje me futbollistin Gerard Pique, i cili jeton dhe luan në Barcelonë.

Çifti – të cilët kanë dy fëmijë së bashku – u ndanë në fillim të këtij viti mes akuzave në mediat lokale se Pique e kishte tradhtuar me një studente 20-vjeçare.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb