Një gjykatë franceze ka vendosur që miliarderi ukrainas Kostyantyn Zhevago të mos ekstradohet për akuzat për përvetësim, tha sot zëdhënësi i tij.

Zhevago, i cili kontrollon prodhuesin e hekurit në Londër, Ferrexpo, u arrestua në një vendpushim francez skish në dhjetor me kërkesë të Ukrainës, e cila e kërkon atë për zhdukjen e 113 milionë dollarëve (92 milion £) nga huadhënësi tashmë i falimentuar Finance & Credit Bank.

Miliarderi ka mohuar çdo keqbërje dhe ishte liruar me kusht për 1 milion euro pas arrestimit të tij fillestar pranë Chambery në Francë.

Ukraina lëshoi një urdhër arresti për Zhevago, i cili shërbeu në parlamentin ukrainas nga viti 1998 deri në 2019 – në vitin 2019, me një urdhër arresti ndërkombëtar që pasoi në 2021.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb