Një virus i sapo zbuluar i ngjashëm me Covid i gjetur te lakuriqët rusë dyshohet se është i aftë të infektojë njerëzit dhe aktualisht është rezistent ndaj të gjitha vaksinave.

Një ekip studiuesish zbuloi se proteinat nga një virus lakuriq nate i njohur si Khosta-2 mund të migrojnë edhe në qelizat njerëzore.

Ndryshe nga infeksionet e njohura Covid, ai është rezistent ndaj antitrupave dhe popullatat e serumeve janë aktualisht të mbrojtura kundër.

Autori i studimit Michael Letko ka bërë thirrje që të zhvillohen vaksina universale për të ndihmuar në mbrojtjen kundër viruseve të tjerë të rrezikshëm që gjenden në natyrë.

Letko tha: Hulumtimi ynë tregon më tej se sarbekoviruset që qarkullojnë në kafshë të egra jashtë Azisë, madje edhe në vende si Rusia perëndimore ku u gjet virusi Khosta-2 paraqesin një kërcënim për shëndetin global dhe fushatat e vazhdueshme të vaksinave kundër SARS-CoV-2.

“Gjenetikisht, këta viruse të çuditshëm rusë dukeshin si disa nga të tjerët që ishin zbuluar diku tjetër nëpër botë, por për shkak se ata nuk dukeshin si SARS-CoV-2, askush nuk mendoi se ishin vërtet diçka për t’u shqetësuar. Por kur i pamë më tej, u befasuam kur zbuluam se mund të infektonin qelizat njerëzore.”

Viruset Khosta-1 dhe Khosta-2 u zbuluan te lakuriqët rusë në vitin 2020 dhe testet fillestare zbuluan se ata nuk përbënin kërcënim për njerëzit.

Ekipi i studiuesëve zbuloi se Khosta-2 mund të përdorë proteinën e saj për të infektuar qelizat duke u bashkuar me një proteinë receptori.

Testet më vonë treguan se Khosta-2 nuk u neutralizua nga vaksinat aktuale, teksa antitrupat nga njerëzit e infektuar me omicron rezultuan gjithashtu të paefektshëm.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: