Ditën e nesërme Forcat Ajrore Kineze do të dërgojnë luftëtarë dhe bombardues në Tajlandë për një stërvitje të përbashkët me ushtrinë tajlandeze.

Ministria Kineze e Mbrojtjes tha se trajnimi do të përfshijë mbështetje ajrore, sulme ndaj objektivave tokësore dhe dislokim të trupave në shkallë të vogël dhe të gjerë.

Aktivitetet ushtarake të Kinës në rajonin Azi-Paqësor kanë alarmuar Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj dhe janë pjesë e konkurrencës në rritje midis dy ekonomive më të mëdha në botë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb