Dhjetëra mijëra algjerianë u mblodhën të premten në kryeqytet për të kërkuar heqjen e elitës sunduese, duke mbajtur presion për ndryshime më të shpejta pas përfundimit të sundimit 20-vjeçar të Abdelaziz Bouteflika.


Protesta, e cila përkoi me Ditën e Pavarësisë së Algjerisë, ishte mbledhur për të kërkuar një prishjen e elitës që ka dominuar për dekada të tëra.


Disa parulla të mbajtura nga protestuesit iu referuan një artikulli të konsensusit, i cili thotë se populli është sovran, ndërsa disa të tjerë u shprehen: “Ne duam një shtet të lirë dhe demokratik” dhe “Ne nuk duam një shtet ushtarak, por një shtet civil” .


Ushtria e Algjerisë, institucioni më i fuqishëm i vendit dëshiron të tejkalojë shpejtësinë e bllokimit nëpërmjet një zgjedhjeje presidenciale, thonë vëzhguesit. Një votim fillimisht ishte planifikuar për këtë javë por u shty nga autoritetet.

Algjeria është një furnizues i rëndësishëm i gazit për Evropën dhe një partner i rëndësishëm i SHBA në luftën kundër militantëve në rajon.

“Sistemi është i korruptuar, plotësisht i korruptuar. Prandaj kërkojmë heqjen e të gjithë atyre që ishin me sistemin e Bouteflikas, “tha Reuters Slimani Hached, 23 vjeç, i cili punon në një firmë shtetërore në Algjer.

BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb