Algjeria të mërkurën filloi prodhimin e vaksinës Covid-19 të zhvilluar nga firma kineze Sinovac, me prodhim që pritet të jetë tetë milionë doza në muaj.

Kryeministri Aimene Benabderrahmane, i cili ndoqi nisjen e procesit të prodhimit në një fabrikë në qytetin lindor të Kostandinit, e quajti atë një “arritje të madhe”.

Prodhimi mund të dyfishohet në kombin e Afrikës Veriore nëse është e nevojshme, thanë zyrtarët.

“Algjeria … synon të arrijë projekte të tjera të këtij lloji,” tha Benabderrahmane, duke lavdëruar industrinë farmaceutike të vendit.

Lotfi Djamel Benbahmed, ministri i Algjerisë për industrinë farmaceutike, ka thënë se vendi planifikon të eksportojë vaksinat.

Pas një rritje të rasteve  me Covid-19 në muajt e kaluar, Algjeria ka parë një rënie javët e fundit.

Algjeria, kombi më i madh afrikan sipas madhësisë, njoftoi këtë muaj se do të niste një fushatë për të vaksinuar rreth 70 përqind të popullsisë së saj 44 milionëshe deri në fund të vitit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb