LION

Një grua në Lion të Francës ka kërcënuar se do ta hedhë vetën në erë, pranë stacionit të trenit.

Menjëherë, policia u vu në veprim dhe arriti të neutralizojë atë, duke shmangur ndonjë tragjedi të mundshme. Gruaja, e cila nuk është identifikuar akoma, u arrestua nga autoritetet, njoftojnë mediat ndërkombëtare.

Sipas raporteve lokale, gruaja mbante një “pako të dyshimtë” dhe kërcënoi se do të shpërthente bombë. Sipas raporteve lokale dhe dëshmitarëve okularë, gruaja brohoriti, “Allahu Akbar (Zoti është i madhërishëm)”.

Policia e Lionit paralajmëroi njerëzit që ishin afër, të qëndronin larg zonës, ndërsa ekipi i policisë po punonte në stacion. Gruaja e panjohur përpapi panik dhe ankth të konsiderueshëm te njerëzit përreth. Një dëshmitar okular shkroi në Tëitter, “Lëvizje e madhe e turmës në Gare de Lyon Part-Dieu. Ka britmat dhe njerëzit po ikin. Ky është një kërcënim për bombë”.

Një dëshmitar okular shkroi në Twitter, “Një grua myslimane e veshur me burka është arrestuar nga Policia e Lionit pak çaste më parë në stacionin Part-Dieu në qytetin e #Lyon. Ajo mbante disa çanta dhe kërcënoi se do t’i shpërthente dhe bërtiti “Allah Akbar. Zyrtarët e sigurisë menjëherë evakuuan zonën e stacionit dhe vunë perimetrin e sigurisë ”.

France Neës 24 shkroi në Tëitter, “Stacioni i trenit #PartDieu u evakuua dhe një perimetër i madh sigurie u vendos rreth e rrotull.” Parametri i sigurisë përreth zonës ishte ruajtur dhe respektuar në mënyrë rigoroze. Policia nuk ka zbuluar ende ndonjë informacion në lidhje me gruan.

Përgjigja e policisë

Policia e Lionit lajmëroi autoritetet e tjera në lidhje me kërcënimin. Trenave që kalonin ose kishin destinacion Part-Dieu iu kërkua të devijonin rrugën e tyre, trenat u dërguan për në Perrache dhe Gare de Lyon. Kërcënimi ndaj sigurisë publike u mor seriozisht, policia dhe autoritetet përkatëse morën të gjitha hapat e mundshëm për të garantuar sigurinë e publikut.

Damied Abad, një politikan francez i tha shtypit se ai po planifikonte t’i bënte babait të tij një vizitë përmes trenit, por ai nuk ishte në gjendje ta bënte atë për shkak të evakuimit. Ai shkroi në Tëitter, “URGJENT: kërcënim për bombë në stacionin Part-Dieu De Lyon”.

Julien Damboise, një gazetar i mirënjohur, tha se udhëtarët kishin lënë bagazhet e tyre në stacion me panik ndërsa evakuohej stacioni. Ai shkroi në Tëitter: “Zona rri ende e rrethuar plotësisht nga ushtria dhe policia. Udhëtarët i lanë bagazhet në stacion ndërsa evakuoheshin. ” Policia dhe autoritetet përkatëse ishin të shpejtë në përgjigjen e situatës. Meqenëse i dyshuari është ndaluar, po ndërmerren hapa për ta kthyer situatën në normalitet”.

(d.xh/ Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: