Në një alarm sigurie të postuar gjatë natës, Ambasada e SHBA-ve në Kiev u bëri thirrje përsëri qytetarëve amerikanë në Ukrainë që të “largohen menjëherë nëse është e sigurt për ta bërë këtë duke përdorur çdo mundësi transporti tokësor komercial ose privat” dhe tha se ata që mbeten “duhet të ushtrojnë kujdes i shtuar për shkak të potencialit për luftime aktive, krime dhe trazira civile.”

“Qytetarët amerikanë që mbeten në Ukrainë duhet të monitorojnë me kujdes njoftimet e qeverisë dhe mediat lokale dhe ndërkombëtare për informacion në lidhje me ndryshimin e kushteve të sigurisë dhe alarmet për strehim në vend”, thuhet në alarm.

Ambasada e quajti situatën e sigurisë në Ukrainë “shumë të paqëndrueshme”, duke paralajmëruar se “kushtet mund të përkeqësohen pa paralajmërim” dhe vuri në dukje se “më 24 shkurt, forcat ruse sulmuan qytetet kryesore të Ukrainës dhe qeveria ukrainase mbylli hapësirën e saj ajrore për fluturimet tregtare për shkak të veprimeve ushtarake.”

“Mësoni vendndodhjen e strehës tuaj më të afërt ose hapësirës së mbrojtur. Në rast të sulmit me mortaja dhe/ose raketa, ndiqni udhëzimet nga autoritetet lokale dhe kërkoni strehë menjëherë”, thuhet në alarm.

Nuk ka më një prani diplomatike brenda Ukrainës. Grupi i vogël i diplomatëve që kishin mbetur, janë zhvendosur nga Lviv në Poloni.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb