Ambasadori i Iranit në Moskë Kazem Jalali nënvizoi të hënën nevojën për të promovuar marrëdhëniet midis Teheranit dhe Moskës në të gjitha fushat.

Jalali i bëri vërejtjet në një intervistë ekskluzive  në Moskë.

Duke iu referuar bazave të përbashkëta midis Iranit dhe Rusisë, ai tha se të dy vendet kanë qenë pioniere në luftën kundër terrorizmit dhe fushatës kundër unilateralizmit të SHBA dhe kanë bashkëpunim të rregullt në organizatat ndërkombëtare.

Irani dhe Rusia ndajnë pikëpamje të përbashkëta rreth masave kolektive për të ruajtur sigurinë rajonale, tha ambasadori.

Jalali tha se ka marrëdhënie të mira midis të dy vendeve, duke shtuar se ministri i jashtëm iranian ka vizituar pesë herë Rusinë gjatë pandemisë COVID-19 .  

Ambasadori tha se Irani dhe Rusia gëzojnë gjithashtu marrëdhënie ekonomike në rritje, megjithatë vuri në dukje se ka pengesa në rrugën e marrëdhënieve ekonomike midis dy vendeve.  

Disa nga pengesat në rrugën e marrëdhënieve ekonomike mund t’i atribuohen marrëdhënieve monetare dhe bankare të shkaktuara nga sanksionet, tha ambasadori, duke vënë në dukje se hekurudha Rasht-Astara nuk është përfunduar ende që duhet të mbarojë sa më shpejt.

Ai tha se hekurudha do të jetë e dobishme për të rritur tregtinë me Rusinë.

BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb