Ukraina pret të marrë gjeneratorë të energjisë dhe armë nga Gjermania para dimrit.

Ambasadori i Ukrainës në Gjermani, Oleksii Makeiev, e tha këtë për kanalin televiziv gjerman ZDF.

“Ne kemi vërtet nevojë për mbështetjen e Gjermanisë… Tani na duhen gjeneratorë dhe transformatorë, ata vuajnë veçanërisht nga sulmet me raketa ruse”, tha ambasadori.

Në të njëjtën kohë, ai vuri në dukje se, para së gjithash, është e nevojshme të kapërcehen shkaqet e një situate të tillë, domethënë, të bëhen të pamundura sulmet me raketa. Për këtë, Ukraina ka nevojë për sisteme të mbrojtjes ajrore, armë dhe municione, tha ai.

“Ne kemi nevojë për armë, sepse armët gjermane shpëtojnë jetë,” tha Makeiev. Ai vlerësoi një sistem të mbrojtjes ajrore IRIS-T që ishte dorëzuar më herët në Ukrainë dhe tashmë ka ndihmuar në kapjen e një numri raketash ruse dhe kështu parandalimin e shumë vdekjeve dhe shkatërrimeve.

Megjithatë, Ukraina ka nevojë për tanke dhe armë të tjera të rënda për të fituar këtë luftë, tha diplomati. Ai shtoi se pala ukrainase është në një “dialog të bazuar në besim” me miqtë gjermanë për këtë çështje.

I pyetur se çfarë nënkuptojnë ukrainasit me “fitore”, Makeiev tha se kjo ka të bëjë me kthimin e të gjitha territoreve të pushtuara nga Rusia, me 15% të territorit të vendit, duke përfshirë Krimenë, aktualisht të mbetur nën okupim të përkohshëm.

Makeiev hodhi poshtë pretendimin se ukrainasit nuk duan të negociojnë me Moskën. Është Rusia ajo që nuk dëshiron të ulet në tryezën e negociatave dhe kjo tregohet nga sjellja e saj, tha ai.

Ukrainasit janë një “komb shumë luftarak” që tani është bashkuar edhe më shumë dhe e kupton se duhet të “fitojë” këtë dimër, tha ambasadori.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb