Ambasadori i Rusisë në Britaninë e Madhe i ka thënë BBC-së se nuk beson se vendi i tij do të përdorë armë taktike bërthamore në luftën kundër Ukrainës.

Duke folur për Clive Myrie, Andrei Kelin tha se armë të tilla do të përdoren vetëm nëse ekzistenca e Rusisë kërcënohet.

Ambasadori mohoi gjithashtu se forcat ruse po bombardonin civilët dhe tha se pretendimet për krime lufte në qytetin e Bucha ishin një “fabrikim”.

Pretendimet e Kelin kundërshtohen nga rrëfimet e shumta të dëshmitarëve okularë nga banorët, të cilët i kanë thënë BBC-së se trupat ruse ekzekutuan të dashurit e tyre.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb