Ministri i Jashtëm iranian Hossein Amirabdollahian tha të martën në mbrëmje se qeveria e 13-të iraniane është gati për të bërë një hap serioz në marrëdhëniet Teheran-Moskë.

Amirabdollahian, i cili po fliste për një grup menaxherësh të fondacioneve iraniane në Moskë, përsëriti më tej pikëpamjet e qeverisë së 13 -të dhe Presidentit iranian Ebrahim Raisi në lidhje me marrëdhëniet me Rusinë, duke zbatuar vullnetin e Udhëheqësit Suprem në këndvështrimin e tij strategjik mbi lidhjet dypalëshe me Rusinë.

“Pikëpamja e qeverisë së re, mesazhi im dhe i qeverisë iraniane për udhëheqësit rusë është se duhet bërë një hap serioz dhe i prekshëm përpara në lidhjet dypalëshe,” shtoi ai.

Ministri i Jashtëm tha se Republika Islamike e Iranit është gati për zgjerimin e mëtejshëm të lidhjeve gjithëpërfshirëse me Rusinë.

Ai tha se zgjerimi i lidhjeve me të gjithë fqinjët, dhe veçanërisht me Rusinë, dhe shikimi drejt lindjes janë përparësitë e Republikës Islamike të Iranit tani.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb