Talibanët vranë të paktën 13 anëtarë të grupit etnik Hazara, përfshirë një vajzë 17-vjeçare, në provincën qendrore të Daykundi, pak pasi ata morën pushtetin në Afganistan, sipas një raporti të ri nga Amnesty International.

Më 30 gusht, një kolonë prej 300 luftëtarësh talebanë hynë në rrethin Khidr dhe vranë të paktën 11 ish -anëtarë të Forcave të Sigurisë Kombëtare Afgane (ANSF), nëntë prej të cilëve u dërguan në një pellg lumi aty pranë, ku u ekzekutuan menjëherë pasi u dorëzuan, tha grupi i të drejtave në raportin e tij të botuar të martën.

Një adoleshent, i identifikuar me emrin Masuma, u vra në zjarr pasi talibanët shënjestruan forcat afgane që po përpiqeshin të iknin nga zona. Një civil tjetër, Fayaz, i sapomartuar në të 20-tat, ishte gjithashtu në mesin e atyre që u vranë nga zjarri i kryqëzuar.

Anëtarët e ANSF që u vranë ishin të moshës nga 26 në 46 vjeç, tha Amnesty. Të gjitha viktimat u persekutuan gjatë periudhës së parë të talibanëve në pushtet midis 1996 dhe 2001.

Kjo është vrasja e dytë e Hazaras e dokumentuar nga Amnesty. Të paktën nëntë burra në Hazara u vranë nga luftëtarët talebanë në provincën Ghazni në korrik para se grupi të merrte pushtetin, raportoi Amnesty më 19 gusht.

Deri më 1 shtator, talebanët i kishin mohuar vrasjet.

Raihana Azad, një ish -anëtare e Parlamentit, gjithashtu verifikoi raportin e Amnesty, duke thënë se ngjarjet e 30 gushtit ishin “vrasje masive çnjerëzore” të kryera nga talebanët.

Ajo tha se ajo që ndodhi në Khidr ishte në shkelje të drejtpërdrejtë të pretendimeve të talebanëve për një amnisti të përgjithshme mbarëkombëtare për ish -forcat e sigurisë dhe punonjësit e qeverisë.

“Këto ekzekutime janë dëshmi e mëtejshme se talebanët po kryejnë të njëjtat abuzime të tmerrshme për të cilët ishin të njohur gjatë sundimit të tyre të mëparshëm në Afganistan,” tha Agnes Callamard, sekretare e përgjithshme e Amnesty International.

Gjatë sundimit të tyre pesëvjeçar në vitet 1990, talebanët u akuzuan për masakrimin e qindra hazarëve në provincat e Balkh dhe Bamiyan.

Zaman Sultani, studiues i Azisë Jugore në Amnesty International, tha se vrasjet në Daykundi ndjekin një model të qartë nga talebanët.

Azad, ish -deputetja, tha se abuzimet e talebanëve në Daykundi nuk përfundojnë me vrasjet.

Ajo tha se që kur talebanët pushtuan krahinën më 14 gusht, një ditë para se ish -presidenti Ashraf Ghani të largohej nga vendi, mijëra familje janë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre në zonat Gizab dhe Pato të krahinës malore.

Një listë e përpiluar nga banorët tregon se deri në 20,000 familje u shpërngulën me forcë në të paktën 10 fshatra të ndryshëm gjatë muajit e fundit.

Banorët e Daykundi thanë se kur talebanët erdhën në shtëpitë e tyre, luftëtarët pohuan se familjet kishin zënë ilegalisht tokën”.

Daykundi konsiderohet si një nga provincat më të varfra dhe më pak të zhvilluara të Afganistanit. Shumica e burrave në krahinë shkojnë në qytete të tjera ose Iran dhe Pakistan si adoleshentë për të punuar si punëtorë ditorë ose në miniera.

Në korrik, Human Rights Watch lëshoi ​​një raport nga provinca veriore e Kunduz duke pretenduar se talebanët detyruan të paktën 400 familje të largoheshin nga shtëpitë e tyre.

“Zhvendosja e detyruar e civilëve është e paligjshme. Sulmet hakmarrëse janë një formë ndëshkimi kolektiv dhe janë gjithashtu të ndaluara, “tha Patricia Gossman, drejtoreshë e Asisë në Human Rights Watch

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb