“Franca voton, ndërsa Macron lufton për të fituar shumicën parlamentare”, kështu e nis artikullin prestigjiozja Aljazeera.

Presidenti francez Emmanuel Macron shpreson që të sigurojë një shumicë të reformave të ashpra.

Në Francë ka filluar votimi për zgjedhjet parlamentare të raundit të dytë me aksione të larta. Votimi ka nisur në orën 08:00 këtë të dielë dhe do të mbyllet në orën 20:00.

Macron po përballet me një sfidë nga NUPES, një aleancë e re e majtë e udhëhequr nga ish-socialisti Jean-Luc Melenchon. E majta duket se po bën një luftë pasi inflacioni i shfrenuar rrit koston e jetesës dhe se po trondit peizazhin politik të francez.

Në raundin e parë të votimit të dielën e kaluar, të dyja palët ishin kokë e kokë me rreth 26 për qind.

Në raundin e dytë, fusha fillestare e kandidatëve në pothuajse të gjitha 577 njësitë zgjedhore është zvogëluar në dy garues që shkojnë ballë për ballë.

Koalicioni i Macron shpreson të fitojë një shumicë të plotë prej 289 vendesh për të kryer reforma të ashpra.

Sondazhet e opinionit parashikojnë se koalicioni “Ansambli” (Së bashku) i Macron-it i partive të qendrës dhe të qendrës së djathtë do të përfundojë me numrin më të madh të vendeve, por thonë se në asnjë mënyrë nuk është e garantuar të arrijë pragun për një shumicë absolute.

E djathta ekstreme ka gjithashtu të ngjarë të shënojë suksesin e saj më të madh parlamentar në dekada.

Jonah Hull i Al Jazeera, duke raportuar nga Parisi, tha se koalicionet e qendrës së djathtë dhe të majtë kanë “ide rrënjësisht të ndryshme se çfarë të bëjnë përballë problemeve të Francës”.

Qendrat synojnë të ulin taksat, të reformojnë përfitimet e sistemit të mirëqenies dhe të rrisin moshën e pensionit, ndërsa e majta planifikon të taksojë të pasurit, të rritë pagën minimale dhe të ulë moshën e daljes në pension.

Dështimi për të arritur një shumicë të plotë do të kërkonte një shkallë të ndarjes së pushtetit midis partive, e padëgjuar në Francë për dekada,  ose do të rezultonte në paralizë të zgjatur dhe në përsëritje të zgjedhjeve parlamentare.

Nëse Macron dhe aleatët e tij humbasin një shumicë absolute me vetëm disa vende, ata mund të ‘grabisin’ deputetë nga qendra e djathtë ose konservatorë.

Nëse e humbasin atë me një diferencë më të madhe, ata ose mund të kërkojnë një aleancë me konservatorët ose të drejtojnë një qeveri të pakicës që do të duhet të negociojë ligjet rast pas rasti me partitë e tjera.

Pjesëmarrja deri në mesditë ishte 18.99 për qind, më e lartë se në të njëjtën kohë gjatë raundit të parë të votimit të dielën e kaluar dhe se në vitin 2017, kur arriti respektivisht vetëm 18.43 për qind dhe 17.75 për qind.

Macron fitoi një mandat të dytë në prill , duke mundur rivalen e tij të ekstremit të djathtë Marine Le Pen me një diferencë të rehatshme.

Pas zgjedhjes së një presidenti, votuesit francezë kanë përdorur tradicionalisht sondazhet legjislative që pasojnë disa javë më vonë për t’i dhënë udhëheqësit të tyre të sapozgjedhur një shumicë të rehatshme parlamentare.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb