Televizioni shtetëror rus Channel One luan një rol vendimtar në mesazhet mediatike të Kremlinit.

Është kanali i dytë më i popullarizuar në Rusi dhe programi i tij kryesor i lajmeve Vremya (Koha) ndiqet nga miliona.

Normalisht nuk ka vend për devijime nga linja partiake.
Kështu, kur Marina Ovsyannikova vrapoi në setin e xhirimit pas spikeres së lajmeve në prime time, duke tundur një poster duke thënë “Ndal luftën!”, ishte një moment i paprecedentë i mospajtimit kundër Kremlinit që arriti në dhomat e ndenjes në të gjithë vendin.

Ovsyannikova, e cila ka një baba ukrainas dhe nënë ruse, është gjobitur me 30,000 rubla (214 £, 280 dollarë) për një video kundër luftës që ajo kishte publikuar gjithashtu.

Protesta e saj është e jashtëzakonshme në shumë mënyra.
Si fillim, shikuesit e Channel One as që janë mësuar të dëgjojnë fjalën “luftë” të përdorur për të përshkruar pushtimin rus të Ukrainës. Qeveria ka urdhëruar mediat ta quajnë atë një “operacion special ushtarak” i nisur për “çmilitarizimin dhe denazifikimin” e Ukrainës.

Protesta e zonjës Ovsyannikova synoi gjithashtu mbështetësit kryesorë të Presidentit Putin: shumica e rusëve ende përdorin televizionin shtetëror si burimin e tyre kryesor të lajmeve, dhe jo nga raportet në numrin në rënie të uebsajteve të pavarura ose nga mediat sociale.

Të organizosh një protestë si kjo kërkon guxim të jashtëzakonshëm. Dhjetë ditë më parë, Rusia miratoi një ligj sipas të cilit kushdo që sfidon versionin e Kremlinit për ngjarjet në Ukrainë mund të përballet me deri në 15 vjet burg.

Pothuajse 15,000 protestues kundër luftës janë arrestuar që nga fillimi i pushtimit, sipas faqes së internetit Ovd-info. Asnjë prej tyre nuk ka hyrë në aq shumë shtëpi në Rusi sa bëri zonja Ovsyannikova.

Përtej ekspozimit disa sekonda në Channel One, media shtetërore e ka injoruar protestën. Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov e ka cilësuar veprimin e saj si huliganizëm.

Nga frika se mos shënjestrohen, faqet e pavarura të internetit ruse kanë mjegulluar ose pixeluar posterin e zonjës Ovsyannikova. Novaya Gazeta, për shembull, la vetëm një rresht nga posteri i saj ende i lexueshëm: “Mos i besoni propagandës”.

 123708752 60ce04f0 4216 4ea0 9532 B74fcb6b680d
123708752 60ce04f0 4216 4ea0 9532 B74fcb6b680d

Është një histori ndryshe në mediat sociale, ku ky moment anti-Putin është parë si një fije shprese në një peizazh të zymtë mediatik rus.
“Marina Ovsyannikova është një heroinë e Rusisë!” tha politikani i opozitës Ilya Yashin në Twitter.

“Pesë sekondat e së vërtetës mund të lajnë papastërtitë e javëve të propagandës,” tha një tjetër politikan opozitar, Lev Shlosberg.

Protesta e saj nuk është e vetmja çarje që shfaqet në fushatën e makinës mediatike të Kremlinit për të bindur rusët se operacioni në Ukrainë nuk është as luftë, as pushtim.

Disa orë më pas u publikua lajmi se një prezantuese veterane nga një tjetër kanal televiziv kryesor, NTV, ishte larguar nga vendi.
“Së pari, u largova nga Rusia sepse kisha frikë se nuk do të më linin të shkoja ashtu, pastaj dorëzova dorëheqjen time,” i tha Lilia Gildejeva një blogereje të njohur.

 123709202 022610df 9a56 4985 8d53 Caa91e606a0a
123709202 022610df 9a56 4985 8d53 Caa91e606a0a

Të hënën në mbrëmje, Marina Ovsyannikova organizoi një protestë kundër luftës gjatë një buletini të drejtpërdrejtë lajmesh në Moskë.

Teksa po dilte nga salla e gjyqit, punonjësja e televizionit shtetëror – e cila pretendon se u mor në pyetje për incidentin për më shumë se 14 orë – u tha gazetarëve se protesta ishte tërësisht vendim i saj.
“E mora vetë këtë vendim, sepse nuk më pëlqen që Rusia filloi këtë pushtim”, tha ajo.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb