E enjtja është dita e 50 ditë që nga nisja e agresionit rus mbi Ukrainë, më 24 shkurt.

Sulmi fillestar filloi para agimit me një seri sulmesh raketore dhe përdorimin e artilerisë me rreze të gjatë, përpara se të përhapej shpejt në të gjithë Ukrainën qendrore dhe lindore ndërsa forcat ruse sulmuan vendin nga tre anët.

Por plani i presidentit rus Vladimir Putin për të rrëzuar shpejt Kievin dështoi përballë rezistencës së fortë ukrainase.

Ndërsa forcat ruse tërhiqen nga zonat afër Kievit për t’u ripërqendruar në lindje, tmerret e pushtimit të tyre janë bërë të qarta me raportet e viktimave dhe vrasjeve të shumta civile, torturave, zhdukjeve dhe mizorive të tjera. Qytetet në të gjithë vendin vazhdojnë të bombardohen pamëshirshëm ndërsa Rusia vijon të ndërmarrë një numër shkatërrues sulmesh ajrore, duke krijuar një katastrofë humanitare.

CNN ka bërë një rezyme sa i përket 50 ditëve të luftimeve dhe saja që pritet të ndodhë.

Pas 50 ditësh, lufta është gati të hyjë në një fazë të re kritike:

Lufta lëviz në lindje: Putin ka rishikuar strategjinë e tij të luftës për t’u fokusuar në përpjekjen për të marrë kontrollin e Donbasit dhe rajoneve të tjera në Ukrainën lindore me një datë të synuar në fillim të majit, sipas disa zyrtarëve amerikanë të njohur me vlerësimet më të fundit të inteligjencës amerikane. Ukraina po përgatitet për një përshkallëzim masiv, me një paralajmërim zyrtar për një betejë që do tu kujtojë të gjithëve Luftën e Dytë Botërore. Imazhet satelitore tregojnë një numër në rritje të trupave ruse dhe automjeteve të blinduara që derdhen në Ukrainën lindore.

Përse është zgjedhur Ukraina lindore: Territori lindor është vendi ku Rusia ka shumë më tepër avantazhe sesa në sulmin e saj të mëparshëm në Ukrainën veriore dhe kryeqytetin, Kiev. Beteja do të zhvillohej në terren të hapur dhe jo në luftime të ngushta në zona urbane dhe të pyllëzuara. Rajoni kufizohet gjithashtu me suportit, logjistikës dhe komunikimit që penguan pushtimin e tyre të plotë të vendit pothuajse që në fillim.

Vijon ndihma e konsiderueshme në armatime ndaj Ukrainës: SHBA po rrit angazhimin e saj ndaj Ukrainës, duke dërguar një shtesë prej 800 milionë dollarësh armë dhe municione në një paketë që përfshin helikopterë Mi-17, topa Howitzer, drone Switchblade, sisteme radari kundër artilerisë dhe pajisje mbrojtëse për të ruajtur. kundër sulmeve të mundshme kimike. Për javë të tëra, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u është lutur liderëve botërorë për më shumë armë dhe pajisje. Veç SHBA, edhe shumë shtete të tjera i janë përgjigjur kërkesës së Kievit.

Katastrofa njerëzore: nga fillimi i pushtimit, sipas OKB-së, më shumë se 4.6 milionë njerëz kanë ikur nga Ukraina në vendet fqinje dhe mijëra civilë kanë vdekur, duke përfshirë fëmijë. Organizata Botërore e Shëndetësisë ka verifikuar rreth 120 sulme ndaj infrastrukturës së kujdesit shëndetësor që nga fillimi i pushtimit. Banorët e bllokuar në qytetet nën bombardimet nga sulmet ruse kanë raportuar se nuk ka ushqim, ujë apo ilaçe dhe ndihma është bllokuar nga hyrja.

Akuzat për gjenocid, krime lufte: Presidenti i SHBA Joe Biden i përshkroi mizoritë në Ukrainë si “gjenocid” për herë të parë këtë javë. Prokurori i Përgjithshëm i Ukrainës po heton 5.800 raste të krimeve ruse të luftës dhe krimeve kundër njerëzimit, duke përfshirë shënjestrimin e qëllimshëm të civilëve. Imazhet e të paktën 20 trupave të shpërndarë nëpër rrugë në Bucha u shfaqën këtë muaj, ndërsa dhjetëra civilë u vranë në një sulm me raketa ruse në një stacion treni. Ajo pasoi bombardimet e spitaleve, shkollave dhe një teatri ku qindra njerëz, përfshirë fëmijë, ishin strehuar.

NATO: Putin filloi luftën duke kërkuar që NATO të pushojë zgjerimin në lindje dhe të pranojë anëtarë të rinj. Ndërsa Zelensky ka pranuar se vendi i tij nuk do të bëhet anëtar, lufta ka bashkuar Perëndimin kundër Moskës. Finlanda dhe Suedia po afrohen gjithnjë e më shumë drejt bashkimit me aleancën ushtarake të udhëhequr nga SHBA. ditën e djeshme, liderët e dy shteteve kanë deklaruar se brenda disa javësh do të aplikojnë për tu anëtarësuar në aleancën ushtarake.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb