Udhëheqësit perëndimorë përfunduan samitin treditor të G7 në Gjermani duke premtuar se do të rrisin kostot ekonomike dhe politike për Vladimir Putinin dhe regjimin e tij të luftës në Ukrainë.

Kancelari gjermane dhe kryetari i G7, Olaf Scholz, në një konferencë përmbyllëse për shtyp tha se grupi ishte i bashkuar dhe i pathyeshëm.

“Është e rëndësishme të qëndrojmë të bashkuar, një gjë e tillë pa dyshim që do të jetë e nevojshme, ndoshta për një kohë të gjatë”, tha ai.
Samiti u mbajt në një kohë kur trupat ruse dy ditët e fundit kanë sulmuar mëse hapur civilët në Ukrainë.

Ditën e djeshme një qendër tregtare ishte në objekt i një sulmi me raketa ndërsa sot një kopsht fëmijësh unë Kiev u godit.

Edhe pse liderët e G7 u përpoqën të tregoheshin unanimë, mosmarrëveshjet në samit vazhduan deri në fund për çështjen e gjetjes së një mënyre për të reduktuar rrjedhën e parave në Kremlin nga konsumi perëndimor i energjisë ruse.

Gjermania ka frikë se një kufi mbi çmimin e naftës ose gazit do të çonte në një ndërprerje të plotë të furnizimeve ruse të energjisë dhe në dëmtimin e industrisë evropiane. Të tjerë, veçanërisht amerikanët, thonë se plani është i realizueshëm.

G7 tha se do të ndërmerrte veprime të menjëhershme për të siguruar furnizimin me energji dhe për të reduktuar rritjet e çmimeve të nxitura nga kushtet e jashtëzakonshme të tregut, duke përfshirë duke eksploruar masa shtesë si kufizimet e çmimeve.

Formulimi lejon që të ndërmerret punë e mëtejshme mbi idetë plotësuese të SHBA-së për një kufi të çmimit të naftës dhe një plan italian për një kufi të çmimit të gazit. Rusia ka paralajmëruar tashmë për hakmarrje nëse perëndimi përpiqet të manipulojë çmimet e energjisë nën nivelin e tregut.

Udhëheqësit e G7 thanë se ishin të prekur nga video-diskutimi me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky, në të cilin ai i bëri thirrje grupit që të ndihmonte në përfundimin e luftës deri në dimër, duke reflektuar dëmtimin me të cilin po përballen ushtarët ukrainas dhe shtoi se armatime të rënda shtesë do të ndihmonin në afrimin e fitores.

“Zelenskiy tregoi guxim dhe realizëm për atë që ka përpara”, tha një nga liderët e G7-ës.

Presidenti francez, Emmanuel Macron, i konsideruar edhe si njeriu më i përkushtuar për një marrëdhënie afatgjatë me Rusinë, tha se G7 do të mbështesë Ukrainën për aq kohë sa të jetë e nevojshme. Ai ishte i pakufizuar në kritikat e tij ndaj sulmeve ruse kundër civilëve, duke thënë se goditja në qendrën tregtare Kremenchuk ishte një krim lufte dhe se Rusia nuk duhet ta fitojë luftën.

“Ne do të qëndrojmë me Ukrainën për aq kohë sa të duhet, duke ofruar mbështetjen e nevojshme financiare, humanitare, ushtarake dhe diplomatike në mbrojtjen e saj të guximshme të sovranitetit dhe integritetit territorial”, thuhej në deklaratën përfundimtare të samitit.

Aty sqarohej gjithashtu se G7 ka premtuar dhe dhënë 29.5 miliardë dollarë ndihmë buxhetore këtë vit.

Konfirmimi se SHBA-ja do të sigurojë një sistem më të avancuar të mbrojtjes raketore tokë-ajër ishte ndoshta zhvillimi më i madh sa i përket ndihmës praktike.

Në një samit të dominuar normalisht nga temat e krizës klimatike, siguria ushqimore, borxhi global dhe pandemia, ishte e habitshme se sa pak nga diskutimet kryesore u fokusuan në këto çështje, edhe nëse deklarata prej 28 faqesh trajtonte projektin personal të Scholz-it për formimin e një “klubi klimatik” deri në fund të vitit, i dedikuar për arritjen e neutralitetit klimatik deri në vitin 2050.

Qëllimet e tjera të deklaruara klimatike ishin një sektor rrugor i dekarbonizuar disi deri në vitin 2030, një sektor energjetik plotësisht ose kryesisht i dekarbonizuar deri në vitin 2035, dhe prioritizimi i hapave konkretë dhe në kohë drejt qëllimit për përshpejtimin e largimit të energjisë elektrike vendase pa pakësim të qymyrit.

Formulimi i jep Japonisë hapësirë në lidhje me datën në të cilën ajo arrin objektivin e automjeteve pa emetim, dhe gjithashtu lejon njëfarë fleksibiliteti për investimet jashtë shtetit në lëndët djegëse fosile.

Për sigurinë ushqimore, G7 ofroi një shtesë prej 4.5 miliardë dollarësh shumë më pak se objektivi i Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së.

Max Lawson, kreu i politikës së pabarazisë në Oxfam, tha se financimi ishte një pjesë e minimumit të nevojshëm prej 28.5 miliardë dollarësh shtesë.

“Përballë krizës më të keqe të urisë, G7 thjesht nuk ka arritur të marrë veprimet që nevojiten. Miliona qytetarë do të përballen me uri të tmerrshme.

Në vend që të bëjnë atë që duhet, G7 po lënë miliona të uritur dhe po gatuajnë planetin”, tha ai.

Përktheu: BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: