Presidenti i SHBA, Joe Biden ka zhvilluar një vizitë në vendet europianë për shkak të luftës në Ukrainë.

Ndërkohë në Uashington ka pasur reagime të ashpra për sjelljen e tij lidhur me situatën në Ukrainë. Ka pasur nga ato që kanë kërkuar nga Biden që të mbajë qëndrime më të ashpra dhe jo vetëm të merret me dërgimin e trupave amerikane.

Vetëm 9 për qind duan që Biden të jetë më pak i ashpër.

Biden 79 vjeç, erdhi në detyrë me 12 vjet përvojë si demokrati i lartë në komitetin e marrëdhënieve të jashtme të Senatit, por votuesit janë të kujdesshëm për aftësinë e tij vendimmarrëse dhe sondazhet sugjerojnë se ka dyshime të mëdha se ai mund të ketë zgjuarsinë për të vepruar.

Votuesit e sondazhit gjithashtu mbështesin fuqimisht Ukrainën dhe sanksionet ndërkombëtare të vendosura.

Biden do të ketë një vëzhgim nga ana e sondazheve që tregojnë se ekonomia vazhdon të jetë faktori më i madh në mendjet e votuesve dhe tregues i fortë se partia e tij do të pësojë humbje të mëdha në zgjedhjet afatmesme të nëntorit.

 Methode Times Prod Web Bin 519c7042 Aac6 11ec B5dd C16e85f55725

John Bolton, i cili ishte këshilltari i tretë i Presidentit Trump për sigurinë kombëtare tha se  “Politika e SHBA-së dhe aleancës ishte të pengonin Putinin nga pushtimi dhe kjo dështoi”.

Bolton u kërkoi Shteteve të Bashkuara dhe NATO-s që të furnizojnë avionë luftarakë në Ukrainë pas rënies së një plani polak për transferimin e avionëve të tij MiG-29 në një bazë ajrore amerikane në Gjermani, në mënyrë që ata të mund të kalojnë.

“Ai përmendi armët e tij bërthamore dhe i gjithë Perëndimi u shndërrua në flokë bore. Pra, ne jemi të paralizuar nga frika se ai do të përdorë diçka si pretekst për të përshkallëzuar luftën, për të sulmuar një vend të NATO-s. Por Putini ka të gjithë pretekstin që i tani i duhet.”

Ndërsa një shumicë e qartë e amerikanëve thonë se duan sanksione më të ashpra ndaj Rusisë, ata ende përmendin inflacionin dhe veçanërisht çmimet e benzinës si shqetësimin e tyre kryesor, pavarësisht përpjekjes së Biden për ta quajtur këtë si “rritje e çmimit të Putinit”.

 Methode Times Prod Web Bin 26567bb2 Aac6 11ec B5dd C16e85f55725

Ndërkohë Biden, i cili vendosi një qëllim thelbësor të presidencës së tij rivendosjen e fuqisë së aleancave ndërkombëtare midis demokracive në atë që ai e sheh si një përplasje “ekzistenciale” me autokracitë, do të marrë pjesë nesër në takimet e NATO-s, G7 dhe BE-së.

Gjithashtu Biden është kritikuar gjerësisht nga Bolton dhe analistë të tjerë për përjashtimin e dërgimit të trupave amerikane muajin e kaluar për të ndihmuar Ukrainën.

Shumica menduan se edhe po ta kishte marrë atë vendim, nuk duhej ta transmetonte.

Frankovic i YouGov tha se ndërsa kishte mbështetje dypartiake për veprime të ashpra kundër Rusisë, ishin kryesisht republikanët që thoshin se duhej bërë më shumë dhe me shumicën e madhe të republikanëve që nuk e miratonin fuqimisht Bidenin, prandaj ata nuk kishin gjasa të ndryshonin mendjen e tyre për të edhe nëse ai ra dakord për veprime më të forta në Ukrainë.

 Methode Times Prod Web Bin 3754ff24 Aac6 11ec B5dd C16e85f55725

Larry Sabato, drejtor i Qendrës për Politikë të Universitetit të Virxhinias, tha se opinioni i SHBA për trajtimin e luftës nga Biden mund të përkeqësohet.

“Nëse Rusia vazhdon sulmin e saj ndaj Ukrainës dhe kjo është një çështje disamujore, gjë që mund të ndodhë lehtësisht, atëherë Biden mund të mos duket aq i mirë sa sot”, tha Sabato.

Duke pritur me padurim zgjedhjet afatmesme të nëntorit, Sabato nuk mendon se menaxhimi i situatës me luftën në Ukrainë t’i jepte një shtysë demokratëve në votime.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb