Ushtria ruse do të përpiqet të “përfundojë betejën” për qytetin port të Mariupolit përpara se të tentojë një ‘lëvizje pince’ për të shkatërruar forcat më të mira të Ukrainës rreth rajonit lindor të Donbasit, besojnë analistët, shkruan The Times. *”Lëvizja pincer”, ose mbështjellja e dyfishtë, është një manovër ushtarake në të cilën forcat sulmojnë njëkohësisht të dy krahët (anët) e një formacioni armik.

Një veprim i tillë, i cili është një shqetësim i madh për zyrtarët perëndimorë, do të bënte që trupat të përparonin në veri përgjatë lumit Dnieper, një rrugë kryesore transporti për Ukrainën që përshkon zemrën e vendit.

Nëse janë të suksesshme, forcat ruse mund të rrethojnë forcat ukrainase në lindje dhe t’i pengojnë ato të tërhiqen në perëndim, duke e kthyer potencialisht valën në betejën për Donbasin, i cili përbëhet nga rajonet juglindore të Donetskut dhe Luhanskut.

Çimentimi i kontrollit të plotë të rajoneve lindore, për të cilat luftohet nga forcat pro-ruse dhe ukrainase që nga viti 2014, supozohet të jetë një motiv kryesor për pushtimin e Presidentit Putin.

2d19c2e6f91aa3b2aa0f1498f638f0a6
2d19c2e6f91aa3b2aa0f1498f638f0a6

Moska njoftoi javën e kaluar se do të zvogëlonte ambiciet e saj ushtarake në Ukrainë për t’u fokusuar në luftën për kontrollin e lindjes, në një pranim të dukshëm se sulmi në fronte të shumta nuk ishte më i arritshëm.

Megjithatë, lufta mund të mos përfundojë këtu, sipas disa vëzhguesve, të cilët janë të bindur se presidenti rus ka ende ambicie për të sulmuar kryeqytetin Kiev.
Jack Watling, një studiues për luftën tokësore në Institutin e Shërbimeve Mbretërore të Bashkuar, tha se rusët e kishin kuptuar se ata kishin burimet për të rifurnizuar vetëm një zonë luftimi.

“Ata mund të mbajnë efektivisht vetëm një aks në një kohë kur bëhet fjalë për operacione sulmuese. Pasi të përfundojnë me Mariupolin, do të zgjedhin një aks tjetër”, tha ai.

“Ndërsa e bëjnë këtë, ata do të vazhdojnë të luftojnë në mbrojtje në zona të tjera, në mënyrë që të mos zmbrapsen nga vendet që kanë kapur tashmë, si Kherson, qyteti i parë i madh i pushtuar, në jug”, tha ai.

“Nëse ata arrijnë Donbasin, atëherë është diçka që ata [rusët] mund ta shesin brenda vendit si të kenë sukses. Nëse ata nuk janë në gjendje të arrijnë objektivat e mëvonshme në këtë pikë, nuk shoh se ky do të jetë fundi i agresionit rus kundër Kievit”, tha ai.

Trupat ruse tashmë po përpiqen të rrethojnë Donbasin nga dy drejtime, duke kaluar në jug, duke kaluar Kharkiv, qytetin e dytë më të madh të Ukrainës, dhe në veri nga Krimea e aneksuar. Watling tha se për momentin se përpjekja kryesore ruse ishte në jug, ku ata po përpiqen të “përfundojnë betejën për Mariupol”.

Nëse ata përfundojnë operacionin e tyre në Mariupol, ata do të kenë një linjë furnizimi nga Rostov, një qytet port në Rusinë jugore, direkt në Ukrainën jugore.

Më pas ata do të përballen me një zgjedhje, tha Watling. Ata ose mund të zhvendosin forcat që po sulmonin Mariupolin në Donbas, ose mund të shtyjnë municione artilerie dhe furnizime në Kharkiv për të “përfunduar rrethimin dhe për të kryer një operacion të ngjashëm atje si ata në Mariupol”. Kjo do t’u mundësonte atyre forcave që kanë marrë Mariupolin të kenë një shans për “rivendosje”.

Në opsionin e dytë, pasi të merret Kharkiv, rusët mund të vazhdojnë misionin e tyre për të bllokuar Operacionin e Forcave të Përbashkëta të Ukrainës (JFO) në Donbas, i cili është vendosur që nga viti 2014. Një arritje e tillë mund të mos jetë e lehtë.

Trupat e Ukrainës në Donbas janë forcuar nga beteja nga tetë vjet luftime dhe trajnime të gjera të forcave speciale nga ushtritë perëndimore.

“Ajo që duket si rreziku më i madh është gjithashtu zona ku ukrainasit kanë investuar një sasi të madhe kohe, parash dhe mendimi,” tha Marshalli Air Edward Stringer, ish-drejtor i operacioneve në Ministrinë e Mbrojtjes.

 Methode Times Prod Web Bin 4a0a0bb0 Ae8f 11ec 8b8c 0207c0fd6104
Methode Times Prod Web Bin 4a0a0bb0 Ae8f 11ec 8b8c 0207c0fd6104

Ai tha se ata kishin shpenzuar vite duke krijuar një “sistem mbrojtës të lëvizshëm, por shumë efektiv rreth Donbasit”, duke shtuar: “Më pas, ju e merrni këtë kundër një grupi rekrutësh rusë që nuk kanë luftuar shumë”.

Ai tha se pyetja ishte nëse Rusia do të ishte në gjendje të “vazhdonte të sulmonte kundër një mbrojtjeje shumë të arsyeshme dhe të zgjuar ukrainase”. “Nuk më duket sikur forcat ruse janë në gjendje të mendojnë për të dalë nga problemi i mbrojtjes që kanë vendosur ukrainasit”, shtoi ai.

Watling tha se ai pret që rusët të përpiqen të marrin Kharkiv, në verilindje, më pas. Qyteti tashmë është përballur me javë të tëra bombardimesh intensive dhe deri më tani ka zmbrapsur sulmet ruse.

“Pritja ime është që ata të zgjedhin Kharkivin ndërkohë që do të rivendosen në jug, në mënyrë që më pas të shtyjnë përpara dhe të përfundojnë rrethimin e JFO. Arsyeja që unë mendoj se ata mund ta bëjnë këtë është që trupat në jug të mund të rivendosen, të rigrupohen dhe të përgatiten për atë shtytje në veri, në vend që të dalin direkt nga sulmi në Mariupol dhe menjëherë në luftime të ashpra drejt veriut, sepse kështu digjen”, tha ai.

Synimi në të dyja rastet është rrethimi i zonës së Donbasit.
Operacionet e Rusisë po kufizohen nga furnizimi me përforcime – të tilla si municione artilerie, ushqime, karburant dhe burime të tjera. Artileria përdor sasi masive municionesh. Sapo rusët të fillojnë të gjuajnë armët e tyre, municionet do të mbarojnë kudo, derisa t’i furnizojnë ato.

Pyetja me të cilën përballen në qendër të vendimeve të tyre do të jetë nëse ata mund të ruajnë rrjedhën e furnizimeve për armët e tyre dhe nëse kanë kamionë të mjaftueshëm dhe personel të mjaftueshëm për të mbrojtur linjat e furnizimit për të vazhduar ushqyerjen me atë municion për armët, tha Watling. Avantazhi për rusët me Kharkiv është se është afër qytetit rus të Belgorodit, ku ka një hekurudhë që mund të përdoret për të lëvizur furnizimet afër kufirit ukrainas. “Është objektivi tjetër më i lehtë në këtë kuptim,” tha ai.

Sa i përket Kievit, Stringer tha se ai dukej gjithnjë e më shumë si një “operacion mbajtjeje”, me trupa që nuk dëshirojnë të tërhiqen, por gjithashtu nuk mund të shtyjnë përpara.

Sipas zyrtarëve perëndimorë, artileria ruse duhet të jetë 25 milje nga Kievi për të qenë mjaft afër për të qëlluar mbi kryeqytetin. Megjithatë, për ta bërë këtë, ata duhet të çojnë përpara furnizimet logjistike. Nëse këto furnizime përqendrohen diku tjetër, atëherë për momentin, Kievi mund të duket relativisht i sigurt.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb