‘Në një kohë vështirësish ekonomike dhe problemesh sociale, gatishmëria e së majtës dhe e djathtës për të vënë objektivat politike përpara respektimit të institucioneve demokratike dhe rezultateve të zgjedhjeve po e vë në rrezik vetë të ardhme e republikës’, shkruan për The Times Gerard Baker.

Amerika feston një tjetër ditë pavarësie këtë fundjave, mos është koha për të shtruar pyetjen; a po shpërbëhet vendi?, kështu e nis artikullin The Times duke analizuar zhvillimet e fundit në SHBA.

Javën e kaluar Gjykata e Lartë përmbysi një precedent gati 50-vjecar që garantonte të drejtën e abortit në SHBA.

Muajin e kaluar një burrë me armë u arrestua pranë shtëpisë së një gjyqtari të Gjykatës së Lartë dhe u akuzua për atentatin e tij në tentativë, i motivuar, thuhet, nga mosmiratimi i tij për mënyrën se si drejtësia do të vendoste për çështjen e abortit. Kjo pasoi rrjedhjen e një drafti të atij vendimi, hera e parë në historinë moderne që procedurat e gjykatës ishin zbuluar në mënyrë të parregullt, duke i imponuar dëme të pallogaritshme besimit që lehtëson procedurat e civilizuara në institucionin më të rëndësishëm gjyqësor të SHBA-së.

Këto çarje politike po thellohen në një kohë kur sfondi social dhe ekonomik po përkeqësohet me shpejtësi.

Javët e fundit, në të gjithë vendin burra të tjerë me armë kanë qëlluar me armë zjarri: në zona kryesore si Uvalde, Teksas, ku 19 fëmijë dhe dy mësues u qëlluan për vdekje.

Në një mori incidentesh që marrin më pak vëmendje, vrasjet dhe mizoritë e bandave kryhen në dukje rastësisht: 14 vetëm në javën e fundit të qershorit, duke marrë 11 jetë.

Krimi i rëndë në përgjithësi po rritet në qytetet më të mëdha, duke gërryer lidhjet e rendit qytetar, duke i shtyrë qytetarët që i binden ligjit të kërkojnë siguri pas mureve të larta dhe portave të mbyllura ose të ikin plotësisht, dhe duke dëmtuar në mënyrë disproporcionale komunitetet më të cenueshme të varfra dhe pakicë.

Dikur qytetet e bukura si San Francisko janë bërë peizazhe distopike të kampeve të pastrehëve, përdorimit të hapur të drogës, dehjes dhe dhunës.

New Yor, pas dekadash fitimesh të luftuara të vështira që e lejuan atë të mburrej se ishte qyteti i madh më i sigurt në SHBA, është përsëri i mbushur me krime, rrugët e tij të ndotura dhe metrotë të mbushura me minjtë, ‘parajsat’ e natës me keqbërës që veprojnë pa u ndëshkuar në dukje.

Dy vjet pas fillimit të një pandemie që ka vrarë më shumë se një milion amerikanë dhe ka përmbysur jetët e dhjetëra miliona të tjerëve, plagët nga kriza dhe reagimi nga qeveritë federale dhe shtetërore janë ende të zbehta dhe të papërpunuara.

Gjithashtu SHBA tani është në kontrollin e inflacionit të saj më të keq në 40 vjet.

Me rritjen e çmimeve, pagat reale për amerikanët që punojnë po regjistrojnë rëniet e tyre më të mprehta në dekada.

Mungesa akute e fuqisë punëtore po i bën udhëtimet rutinë, blerjet dhe argëtimet një formë të pazakontë torture.

Normat e interesit po rriten, besimi i biznesit dhe i konsumatorëve po bie dhe ekonomistët vlerësojnë me besim të zymtë, duke rritur besimin se një recesion është i pashmangshëm.

Ne vetëm mund të frikësohemi kur mendojmë se çfarë e thekson rritjen e papunësisë, rritjen e varfërisë, shtimin e të pastrehëve dhe fshirjen e kursimeve të pensioneve do të vendosë në një vend tashmë të mbërthyer nga neuroza e tij kolektive.

Kjo pas pesë vjetësh ose më shumë të një lufte kulturore në rritje; një përpjekje përshpejtuese e elitave progresive për të mposhtur një revolucion social në institucionet publike dhe private në marrëdhëniet racore, identitetin gjinor dhe vetë-imazhin e SHBA-së, një përpjekje që ka hasur në një shtyrje agresive nga votuesit e bardhë të pakënaqur, por gjithnjë e më shumë nga hispanikët dhe aziatikët.

Edhe amerikanët, të alarmuar nga ritmi i ndryshimit kulturor dhe implikimet për vlerat e tyre tradicionale.

Dhe gjithçka luhet në platformat e mediave sociale të programuara për të rritur tensionet, duke dhënë doza zemërimi dhe mosbesimi ndaj partizanëve tashmë të ngarkuar emocionalisht, të cilët formësojnë pjesën më të madhe të diskursit publik.

SHBA i ka mbijetuar krizave të shumta, gati-ekzistenciale gjatë gjithë historisë së saj, ndonjëherë me paqe dhe qetësi relative, ndonjëherë vetëm përmes konflikteve të përgjakshme, padyshim mund t’i mbijetojë edhe kësaj stuhie.

Çfarë na tregon historia për kushtet që krijohen kur kërcënimi është në maksimum?

Mosfunksionimi ekonomik dhe social i llojit që po përjeton SHBA nuk mjaftojnë në vetvete për të prodhuar çarje përfundimtare. SHBA-ja ka mbijetuar në të kaluarën e këtyre lloj streseve, shumë më serioze se e tashmja. Gjatë Depresionit të Madh, papunësia u rrit me rreth 20 për qind. Edhe në skenarët e rasteve më të këqija të ekonomistëve më pesimistë, shkalla e papunësisë nuk do të regjistrojë më shumë se një fraksion të saj në çdo recesion të ardhshëm.

Krimi dhe çrregullimi social kanë qenë gjithashtu shumë më keq.

Sado alarmante që ka qenë rritja e krimeve të rënda në dy vitet e fundit, shkalla e vrasjeve dhe krimeve të tjera nuk është aspak afër asaj që ka qenë më parë, duke përfshirë të kaluarën relativisht të afërt të viteve tetëdhjetë.

Të shtënat masive kanë tërhequr shumë vëmendje muajt e fundit , duke nënvizuar më tej shpërbërjen shoqërore që vendi duket se po përjeton, por krimi i përgjithshëm me armë është më i ulët sot në krahasim me madhësinë e popullsisë së SHBA-së sesa ka qenë në periudha të ndryshme të historisë.

Nëse sfida do të ishte kryesisht ekonomike ose sociale në natyrë, historia do të sugjeronte se ajo është e mbijetueshme.

Por linjat e gabimeve në sistemin amerikan sot janë shumë më të thella. Burimi më i madh i stresit nuk është pabarazia apo trazirat sociale, por diçka potencialisht shumë më destabilizuese: një humbje kritike e besimit si në institucionet e demokracisë amerikane dhe, më e rëndësishmja, midis vetë amerikanëve, në mënyra që vënë në pikëpyetje vetë stabilitetin e vetë kombi si një njësi e vetme politike kohezive.

Dhe frika është se, në gjendjen e tij tashmë të brishtë, të çarë, vendi mund të copëtohet nga tendosjet në rritje ekonomike dhe sociale.

SHBA ka përjetuar sfida të shumta politike në të kaluarën

Në momente të ndryshme të historisë së saj, pasionet e partizanizmit janë afruar duke mposhtur stabilitetin institucional të republikës: populistët e Andrew Jackson në vitet 1820; New Deal dhe rezistenca ndaj tij në vitet 1930.

Ndoshta më e rëndësishmja është më e fundit. Në fund të viteve gjashtëdhjetë dhe në fillim të viteve shtatëdhjetë, tensionet e kombinuara të Luftës së Vietnamit dhe ndryshimet e shkaktuara nga lëvizja për të drejtat civile e sollën vendin në prag të çarjes. Nëse mendoni se turbulenca e sotme është e keqe, mbani mend vitin 1968; pothuajse 17,000 amerikanë vdiqën në një luftë gjithnjë e më jopopullore; protestat kundër luftës tronditën qytetet e vendit; Vrasjet politike sollën dhunë dhe kaos; një president u detyrua të refuzonte fushatën e tij për rizgjedhje; sulmet terroriste ishin të zakonshme.

Gjatë gjithë kohës që ekonomia kishte filluar të shfaqte shenja të hershme të patologjisë së saj inflacioniste dhe krimi që do të bëhej një plagë e qyteteve amerikane për 20 vitet e ardhshme po merrte hov.

Brenda pak vitesh, lufta kishte përfunduar me poshtërim dhe një president kishte dhënë dorëheqjen para se të mund të fajësohej.

Republika i mbijetoi atyre tendosjeve nga një kombinim i një kërcënimi të jashtëm, pasi Lufta e Ftohtë kërcënoi të rritej, dhe udhëheqja e pazakontë nga një president që komandonte një nivel mbështetjeje elektorale që nuk është tejkaluar që atëherë.

Ndoshta kjo ndodhi sepse ai krijim i mrekullueshëm i themeluesve ishte ende mjaft i fortë në fund të fundit për t’i bërë ballë edhe presioneve më të mëdha.

Ose ndoshta ishte thjesht fat, ai bashkim i lumtur i kohës dhe i rastësisë. Mbetet për tu parë nëse SHBA do të qëndrojë në trajektoren e saj aktuale.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: