Kur Presidenti Zelensky iu bashkua samitit të Bashkimit Evropian të javës së kaluar me lidhje video, ai kaloi rrugën e tij një nga një përmes secilit prej 27 shteteve të tij anëtare, duke vënë në dukje se kjo po mbështeste luftën e vendit të tij kundër pushtuesve rusë. Ai la të qëndrojë Viktor Orban, kryeministri hungarez.

“Dëgjo, Viktor, a e di se çfarë po ndodh në Mariupol?” Zelensky, kërkoi në një referencë për qytetin port të rrafshuar nga rusët. “Një herë e përgjithmonë duhet të vendosni me kë jeni.”

Duke e vënë me çekan pikën e tij me mjeshtëri zakonore, udhëheqësi ukrainas kujtoi vizitën e memorialit të Holokaustit të Budapestit , një skulpturë e përbërë nga këpucë metalike në brigjet e Danubit që nderon hebrenjtë e pushkatuar atje nga fashistët hungarezë – dhe i kërkoi Orbanit ta rishikonte atë.

“Shiko këpucët. Dhe do të shihni se si mund të ndodhin përsëri vrasjet masive në botën e sotme. Kjo është ajo që po bën Rusia sot. Të njëjtat këpucë, të njëjtët njerëz. Janë me mijëra të tillë. Dhe ju hezitoni të vendosni sanksione.”

Nëse Orban, i tallur nga kritikët si “Qedri i Putinit” u befasua nga sulmi verbal, ai nuk e tregoi atë. Duke u përballur me zgjedhjet të dielën e ardhshme, në të cilat partia e tij Fidesz po kërkon një mandat tjetër katërvjeçar, ai duket i vendosur të vazhdojë aktin e tij të ndërlikuar të litarit të ngushtë: duke shkuar së bashku me përpjekjet e anëtarëve të tjerë të BE-së për të shtrënguar vidhat ndaj Rusisë, ndërkohë që përpiqet të minimizojë dëmin e vjetër. mik në Kremlin.

Në një intervistë për mediat hungareze dje, Orban tha se ai e kuptonte pse Zelensky po përpiqej të përfshihej më tej NATO-n në konflikt, por nuk do të ishte pjesë e tij. “Ne nuk jemi ukrainas, nuk jemi rusë, ne jemi hungarez. Përgjigja në pyetjen se ku qëndron Hungaria është se Hungaria qëndron në anën e Hungarisë.”

Kryeministri u mburr gjithashtu pas samitit se kishte refuzuar thirrjet nga disa anëtarë të BE-së për të shtrirë sanksionet ndaj energjisë ruse, e cila përbën 85 për qind të gazit të Hungarisë dhe më shumë se 60 për qind të naftës së saj. Kompania shtetërore ruse e ndërtimit bërthamor Rosatom po vazhdon gjithashtu me ndërtimin e një reaktori të ri në uzinën e saj në Paks, 60 milje në jug të Budapestit.

Orban ka qeverisur Hungarinë që nga viti 2010, duke e bërë atë udhëheqësin më jetëgjatë të BE-së, por fitorja këtë herë nuk është e siguruar pasi gjashtë parti opozitare nga i gjithë spektri politik u bashkuan pas një kandidati të vetëm, Peter Marki-Zay.

“Orban tani po përpiqet ta portretizojë veten si një engjëll paqeje, por për 12 vjet ai ka bërë luftë kundër të gjithëve: homoseksualëve, Brukselit, të gjithëve përveç Putinit,” më tha Marki-Zay, një baba katolik i shtatë fëmijëve, para zgjedhjeve. takimi javën e kaluar në Szekkutas, një fshat pranë qytetit jugor të Hodmezovasarhely, ku ai është kryetar bashkie.

Marki-Zay, 49 vjeç, i cili ka punuar si ekonomiste, në marketing dhe si inxhinier elektrik – duke përfshirë një mandat pesë-vjeçar në Kanada dhe SHBA – është përpjekur që nga fitimi i zgjedhjeve paraprake të opozitës vjeshtën e kaluar të vendosë theksin në luftën kundër korrupsionit dhe nepotizmin që është bërë endemik gjatë sundimit të Orbanit. Ai është zotuar, nëse zgjidhet, të krijojë një agjenci kombëtare kundër korrupsionit dhe të ndjekë vendet e tjera të BE-së për t’iu bashkuar një Zyre të re të Prokurorisë Publike Evropiane.

Një ide e shtrirjes së sfidës u bë e qartë gjatë një vizite në fshatin Pusztaottlaka, 25 milje në lindje, i cili ndonëse është shtëpia e vetëm 500 njerëzve, është mbushur me miliona paund në fondet e BE-së dhe Hungarisë për projekte të ndryshme. Një madhështi e tillë shfaqet jo pak falë përpjekjeve të ish-kryebashkiakut të saj, Gyorgy Simonka, 48 vjeç, tani deputet i Fidesz. I mbiquajtur “Z. 45 për qind”, ai është në gjyq me më shumë se 30 bashkëpunëtorë të dyshuar të akuzuar për vjedhjen e 1.4 miliardë forintëve (3.1 milionë £) në lidhje me kontratat publike për të cilat ai dyshohet se kërkoi 45 për qind shantazh. Ai e mohon akuzën.

Kjo një ekonomi grabitëse, një shtet mafioz që tërheq fondet e BE-së në mënyrë që të mund të vjedhë 45 përqind të tyre,” tha Szabo Ervin, një avokat që përpiqet të fitojë vendin e Simonkës për Jobbik, pjesë e aleancës opozitare.

Çështje të tilla rrezikojnë të mbyten nga lufta, e cila ka dërguar 500,000 refugjatë të derdhen përtej kufirit prej 83 miljesh me Ukrainën. Ajo ka goditur gjithashtu ekonominë hungareze, duke ulur forintën dhe duke rritur inflacionin: kjo pavarësisht një kufiri të çmimeve për gjashtë ushqimet bazë të shpallur në shkurt dhe kontrolleve mbi çmimet e benzinës që nga nëntori.

Betimi shumë i përsëritur i Orban për të mbajtur Hungarinë jashtë konfliktit megjithatë duket se po ndihmon Fidesz. Sondazhi i fundit nga Instituti Republikon tregoi se ai kishte rritur pak epërsinë ndaj opozitës në 41-39 përqind. Fidesz përfiton nga dominimi i medias, shumica e të cilave ose drejtohet drejtpërdrejt nga qeveria ose kontrollohet nga miqtë e kryeministrit. “Është shumë e vështirë të kuptosh se çfarë po ndodh nëse ndjek vetëm mediat “e tyre”, tha Tunde Toth, 41 vjeç, një punonjëse sociale që ka votuar më parë Fidesz, por doli në Szekkutas për të dëgjuar Marki-Zay. “Shumë njerëz nuk marrin informacion të saktë sepse ata jetojnë në një lloj universi paralel.”

Babai 80-vjeçar i Toth-it shikon vetëm M1, kanalin kryesor televiziv shtetëror, dhe nuk dëgjon kurrë për raste korrupsioni, tha ajo.

“Është shumë e qartë se këto zgjedhje janë një referendum për kryeministrin Orban, për stilin e tij personal dhe politik dhe gjithçka që ai përfaqëson,” tha Daniel Hegedus, një anëtar i Fondit Gjerman Marshall të Shteteve të Bashkuara. “Është vetëm një pjesë e vogël e elektoratit që po shqyrton racionalisht se cila është politika më e mirë tatimore apo çështje të tjera të tilla.”

Fitorja e Orbanit ende mund ta lërë atë në një situatë të vështirë, veçanërisht nëse lufta e Rusisë kundër Ukrainës zvarritet. Në veçanti, kjo mund të prishë marrëdhëniet me anëtarët e tjerë lindorë të BE-së, të cilët janë shumë më të ashpër ndaj Moskës – kryesuesi mes tyre Polonia, një aleat i Orbanit në betejat e tij kundër përpjekjeve të Brukselit për të ndëshkuar të dy vendet për politikat e brendshme që shihen si në kundërshtim me “rregullin. të ligjit”.

Edhe pse Orban është shumë i guximshëm për ta thënë hapur këtë, ai duket se shpreson se lufta do të përfundojë shpejt, edhe nëse kjo do të thotë humbje për Ukrainën, beson Hegedus. “Strategjia e qeverisë Orban është që të kthehet në një lloj biznesi si zakonisht me Rusinë pas luftës sa më shpejt të jetë e mundur,” tha ai. “Një konflikt që mund të zgjasë me muaj, nëse jo vite, është potencialisht një nga skenarët më të keq për të.”

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb