“I tronditur nga dy humbje në zgjedhjet e parakohshme, kryeministrit Boris Johnson i duhet të ndryshojë strategjinë”, kështu shkruan The Times.

Këtë fundjavë, mbështetësit e pakënaqur të kryeministrit britanik kanë kërkuar që Johnson të përcaktojë një plan për ta rikthyer qeverinë e tij në rrugën e duhur, ndërsa përballet me kërcënimin se ata mund të përpiqen për herë të dytë për ta rrëzuar atë.

Sipas tyre Johnson i sheh problemet e tij si të papërfillshme krahas atyre të mikut të tij Volodymir Zelensky, presidentit ukrainas.

Një propozim që diskutohet nga ministrat është t’i ofrohet Zelenskit një vizitë shtetërore në Mbretërinë e Bashkuar, duke përfshirë një audiencë me Mbretëreshën, por ndihmësit mendojnë se kjo është një mundësi e largët pasi udhëheqësi ukrainas nuk është larguar nga vendi i tij që nga fillimi i luftës..

Zyrtarët e partisë do të dëshironin që ai të ishte mysafir nderi në konferencën e Partisë Konservatore në Birmingham në tetor, por ai mund t’i drejtohej konferencës përmes një lidhjeje video.

Plani kryesor i krijuar për t’i dhënë formë dhe qëllim qeverisë është një plan i ri për ekonominë.

Plani do të përshkruajë se si investimet e sektorit publik mund të inkurajojnë rritjen.

Seksioni për rritjen e sigurisë ekonomike do të përfshijë gjëra të tilla si oferta e re për të lejuar qiramarrësit e shoqatave të banesave të blejnë shtëpitë e tyre.

Një ish-zyrtar tha: “A dëshiron Boris të kontrollojë inflacionin apo të rrisë pagat? Të reduktohet barra tatimore apo të financohet NHS? Hiqni borxhin!

Të dy Johnson dhe Sunak bien dakord se shkurtimet e taksave personale, siç është norma totale e tatimit mbi të ardhurat, do të duhet të presin “derisa të binden se inflacioni ka arritur kulmin”.

Por, ka ende dallime për taksën e biznesit.

Johnson e ka quajtur privatisht rritjen e planifikuar të Sunak në taksën e korporatës nga 19 për qind në 25 për qind në prillin e ardhshëm “pak shumë” dhe disa në numrin 10 duan që ajo të hiqet.

Thesari argumenton se paratë do të nevojiten për të financuar shkurtime të tjera taksash dhe se ka pak ose aspak prova që norma e ulët ka rritur investimet e sektorit privat.

Megjithatë, humbjet e zgjedhjeve të brendshme dhe dorëheqja e Dowden sugjerojnë se vetëm planet më koherente të politikave nuk do ta shpëtojnë Johnson. Si Laburistët, ashtu edhe Lib Demokratët pretenduan se vetë kryeministri ishte karta e tyre aty në pragun e derës.

Miqtë thonë se Dowden po përjetonte “zhgënjim” sidomos me Johnson.

Privatisht ai u kishte thënë njerëzve se kryeministri duhet të jepte dorëheqjen nëse zbulohej se kishte thyer ligjet e tij të bllokimit.

Disa në rrethin e Johnson dyshojnë se Dowden ishte një nga ministrat që votuan kundër tij në votëbesimin në fillim të këtij muaji, ku 148 deputetë e kundërshtuan atë.

“Edhe besnikët kanë kufijtë e tyre,”  tha një që e njeh mirë.

Kërcënimi i menjëhershëm për Johnson mbetet nga partia e tij.

Vetëm tre javë pas fitimit të votimit të mosbesimit, disa dhjetëra letra që kërkonin një tjetër i janë dorëzuar tashmë Sir Graham Brady, kryetarit të Komitetit të 1922-tës.

Ndërsa rregullat konservatore përcaktojnë që Johnson nuk mund të sfidohet përsëri për një vit, rregullat mund të ndryshohen.

Nominimet hapen këtë javë për ekzekutivin e Komitetit të 1922 dhe rebelët planifikojnë të mbështesin një listë kandidatësh që duan që Johnson të largohet.

Ndërkohë, kërcënimi më i madh janë dorëheqjet e mëtejshme ministrore.

Deri më tani askush nuk duket i gatshëm të ndjekë Dowden. Një ministër i rangut të mesëm tha: “Unë do të jepja dorëheqjen nëse mendoja se do të bënte ndryshimin. Boris është krejtësisht i paturpshëm për situatën e tij. Nëse tre ministra të kabinetit do të jepnin dorëheqjen, ai do të duhej të largohej, por ata nuk do ta bëjnë sepse të gjithë duan të jenë kryeministër.”

Kryeministri ka ende fuqinë e iniciativës dhe patronazhit.

Dowden nuk do të zëvendësohet menjëherë për të shmangur shkaktimin e një riorganizimi më të gjerë, që tani pritet pak para pushimeve verore.

Nga ana e tij, Johnson shpreson se do ta kalojë më të keqen.

Mbrëmjen e së enjtes ai zhvilloi një takim me kryeministrin e Xhamajkës.

Të dy ishin në kravatë të zezë para se të shkonin në darkë. Pyes veten se cili prej nesh do të jetë James Bond-i i ardhshëm?, tha me shaka Jonson.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: