Rusia po përpiqet të krijojë “shtete policore staliniste”, ku forcat e saj të sigurisë sundojnë përmes terrorit në territorin që ajo pushton në Ukrainë, të veshura si “republika popullore”, sipas analistëve dhe politikanëve.

Mattia Nelles, një analist politik i fokusuar në Ukrainë, tha se kishte një “situatë alarmante” në juglindjen e okupuar të vendit, ku forcat ruse po “ndiqnin” shoqërinë civile lokale dhe parashikoi se më e keqja nuk kishte ardhur ende.

Moska ka arrestuar liderë të zgjedhur dhe ka kërkuar t’i zëvendësojë ata me bashkëpunëtorë pro-rusë, duke ngritur shqetësimin se masa e radhës do të jetë sjellja e një përzierje të agjentëve të sigurisë shtetërore dhe ushtarake të FSB-së dhe GRU-së, si dhe të gardës kombëtare, për të shtypur çdo kryengritje dhe përhapur frikë që njerëzit të mos rebelohen.

“Zhvillimet janë alarmante dhe frymëzuese,” tha Nelles. “Ne e dimë se në Kherson dhe në Zaporizhzhia ata po ndjekin ato që ata besojnë se janë elementë aktivë të një shoqërie civile lokale.

“Këto janë shenjat e hershme, fazat e hershme, nuk është ende një shtet policor i plotë i ngjashëm me Stalinin, por ne jemi duke shkuar atje.”

Ministria e Mbrojtjes (MM) në Londër vuri në dukje sugjerimet se Rusia mund të kërkojë të organizojë një “referendum” në qytetin port të Khersonit të pushtuar së fundi në një përpjekje për të legjitimuar zonën si një “republikë separatiste” të ngjashme me territoret separatiste të Donetsk dhe Luhansk, dhe Krimesë, të cilën Putini e aneksoi tetë vjet më parë.

Në një përditësim të inteligjencës, Ministria e Mbrojtjes nënvizoi raportet se forcat ruse kishin gjuajtur edhe të shtëna paralajmëruese ndaj protestuesve ndërsa shpërthyen demonstratat në zonat e pushtuara të Ukrainës.

James Cleverly, një ministër i Zyrës së Jashtme, tha se çdo përpjekje për referendume lokale do të ishte “një përpjekje tjetër për të vënë një shtresë besueshmërie mbi atë që është një pushtim i paligjshëm i papranueshëm dhe i pajustifikuar”.

Në Melitopol, pjesë e rajonit Zaporizhzhia, Rusia ka emëruar anëtaren e këshillit bashkiak Galina Danilchenko për të drejtuar qytetin dhe rajonin përreth. Kjo erdhi pasi ushtarët arrestuan të premten kryetarin e zgjedhur, Ivan Fedorov. Ai kishte një qese plastike të hedhur mbi kokë dhe u rrëmbye nga dhjetë burra të armatosur të veshur me veshje kamuflazhi.

Më pas Danilchenko, i cili tashmë ishte anëtar i këshillit, tha në TV lokal: “Detyra jonë kryesore është të krijojmë mekanizma të rinj të përshtatur me realitetin e ri, në mënyrë që të jetojmë në një mënyrë të re sa më shpejt të jetë e mundur.” Ajo paralajmëroi se kishte “ende njerëz në qytet që përpiqeshin të destabilizonin situatën, duke u përpjekur të shkaktonin akte ekstremiste”.

Në një fjalim video ku kërkon lirimin e kryebashkiakut, Presidenti Zelensky tha: “Ata kanë kaluar në një fazë të re terrori, në të cilën ata përpiqen të likuidojnë fizikisht përfaqësuesit e autoriteteve të ligjshme lokale të Ukrainës”.

Më 5 mars, qyteti port i Kherson u bë qyteti i parë i madh ukrainas që u pushtua nga forcat pushtuese ruse.

Pas kapjes së portit në jug, nënkryetari i këshillit rajonal të Khersonit, Serhiy Khlan, tha se Rusia po përpiqej të detyronte krijimin e një rajoni të shkëputur të quajtur Republika Popullore Kherson që përfshin qytetin dhe rajonin përreth.

Të shtunën, anëtarët e legjislaturës rajonale të Khersonit u mblodhën nga Zoom dhe riafirmuan besnikërinë e tyre ndaj shtetit ukrainas, sipas The Wall Street Journal. Kryetari i Khersonit, Ihor Kolykhaev, shtoi në mediat sociale: “Zemrat tona po rrahin në të njëjtin ritëm si pjesa tjetër e Ukrainës, e cila po i reziston pushtuesve”. Ai thuhet se tha në një postim në mediat sociale se këshilli nuk i njeh përpjekjet për të krijuar një “republikë popullore”.

Nelles tha se ajo që po ndodhte në vende në të gjithë vendin ishte ajo që ndodhi në 2014-15 kur luftimet u qetësuan në pjesën lindore të Ukrainës dhe u ngritën “republikat e rreme” në Donetsk dhe Luhansk.

“Ata e bëjnë këtë me terror. Shkojnë pas njerëzve dhe përpiqen t’i arrestojnë, shkojnë në shtëpitë e tyre, u djegin shtëpitë”, tha ai.

“Ne jemi shumë herët në këtë, por ajo për të cilën po paralajmëroj është pikërisht kjo, ne do të shohim një përsëritje të planit të tyre, sepse kjo është e vetmja gjë që ata dinë – sundimi ose mbretërimi përmes terrorit, frikësimi i njerëzve, thyerja e rezistencës.

“Nëse shikoni sesi qeverisen republikat e rreme, është absolutisht totalitare. Është shumë më keq se Rusia”, tha ai.

Ai tha se “gjëja më e rrezikshme” ishte se njerëzit kishin shijuar lirinë dhe po rezistonin haptazi ndaj forcave pushtuese ruse, të cilat i rrezikonin ata.

Ai tha: “Do të shihni shumë rezistencë që rusët më pas do ta dyfishojnë dhe është fillimi i një rrethi vicioz që unë kam shumë frikë”.

“Ekziston një frikë e madhe se ju mund të jeni të radhës, si në vitet 1930 në Stalingrad, ku asgjë nuk ishte e parashikueshme dhe KGB-ja mbretëronte me frikë dhe terror.”

Joseph Stalin udhëhoqi një fushatë brutale politike të njohur si “Terrori i Madh” midis viteve 1936 dhe 1938, duke eliminuar anëtarët kundërshtues të Partisë Komuniste dhe këdo tjetër që ai e konsideronte si kërcënim. Rreth 750,000 njerëz u ekzekutuan gjatë operacionit të përgjakshëm që shkaktoi terror në të gjithë BRSS.

Banorët në Ukrainë kanë përshkruar sesi forcat ruse po vrasin civilë dhe po plaçkitin dyqane dhe shtëpi nëpër pjesët e pushtuara të Ukrainës jugore. Trupat ruse të padisiplinuara thuhet se kanë qëlluar fshatarë të paarmatosur dhe kanë bastisur shtëpitë në kërkim të ushqimit. Në pjesë të tjera të vendit, ka pasur raportime për trupa që kanë vjedhur alkool dhe janë dehur, përpara se të qëllojnë rastësisht.

Bob Seely, një anëtar konservator i komitetit të përzgjedhur për punët e jashtme të Commons, i cili ka shkruar një dokument mbi shtetet kukull të Donetsk dhe Luhansk, tha: “Ata po përdorin të njëjtin model që përdorën në Donetsk dhe Luhansk.

“Ata do të synojnë kundërshtarë të profilit të lartë dhe ose do t’i arrestojnë ose do t’i frikësojnë ose mund t’i vrasin. Më pas ata do të instalojnë një drejtues kukull.
“Këto shtete tani do të drejtohen në mënyrë efektive nga FSB dhe GRU, me një kandidat të parashikuar të kontrolluar nga stoqe besnikë.”

Ai tha se duke “krijuar grupe të rreme të frontit të kontrolluara nga shërbimi sekret” dhe “minikombe të rreme rreth Ukrainës”, shtetet mund të kërkojnë më pas lëshime politike nga Kievi.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb