Ish Sekretari i Shtetit për Çështjet e Jashtme, Komonuelthit dhe Zhvillimit të Mbretërisë së Bashkuar në një analizë të detajuar për “The Times” ka shpjeguar faktin se pse kjo luftë për Rusinë është e pafitueshme.

 

Natën kur Rusia pushtoi Ukrainën, po lexoja një libër të ri, Udhëheqësit më të këqij ushtarakë në histori , botuar nga John M Jennings dhe Chuck Steele. Dështimet monumentale të udhëheqjes së përshkruar variojnë nga vdekja e mirënjohur e gjeneralit Custer dhe të gjithë njerëzve të tij te lideri më pak i kujtuar athinas, Nikias, përpjekja katastrofike e të cilit për të pushtuar Sirakuzën çoi në rënien e të gjithë perandorisë athinase. Tre javë më vonë, duket sikur një botim i dytë mund të duhet të përfshijë ministrin rus të mbrojtjes, Sergei Shoygu, dhe drejtuesit e tij të lartë.

Sulmi me raketa të dielën në një bazë në Ukrainën perëndimore dhe granatimet e tmerrshme të qyteteve na kujtojnë se forcat e armatosura ruse kanë fuqi kolosale të zjarrit dhe aftësia e tyre për të vazhduar përsëri nuk duhet nënvlerësuar. Megjithatë, në 19 ditë ata kanë dështuar në arritjen e objektivave të tyre pavarësisht se posedojnë forca jashtëzakonisht superiore, kanë pësuar humbje të mëdha në njerëz dhe materiale, kanë kthyer pjesën më të madhe të botës kundër tyre me sulme pa dallim ndaj civilëve dhe kanë bërë qëllimin politik të luftës së tyre – të bashkohen. Ukrainasit me rusët si “një popull” – përgjithmonë të paarritshëm. Kjo duhet të llogaritet si një udhëheqje e tmerrshme e përmasave historike. Është e rëndësishme të kuptohet pse ka ndodhur kjo dhe çfarë do të thotë për atë që do të ndodhë më pas.

Disa nga dështimet ushtarake të Rusisë pasqyrojnë faktin se modernizimi i madh i forcave të saj është ende në progres. Tanku shumë i lavdëruar T-14 nuk është ende në shërbim dhe mjeti tokësor luftarak pa pilot Uran-9 performoi keq në Siri. Por Rusia vështirë se është unike në përjetimin e vonesave në prokurimin e mbrojtjes. Shumë më seriozisht, taktikat e zgjedhura nga komandantët kanë qenë të kota të burimeve dhe jetëve të ushtarëve të tyre, duke përparuar në grupe të dendura automjetesh, duke u ngjitur në rrugë, duke dështuar të kontrollojnë krahët e tyre dhe duke lënë trupat ajrore të izoluara. E gjithë kjo ka rezultuar në viktimat ruse që ndoshta tejkalojnë ato të pësuar nga SHBA në gjashtë vitet e luftës në Irak.

Këtyre dështimeve elementare të komandës ushtarake i shtohen dëshmitë e mirëmbajtjes së dobët të pajisjeve, duke çuar në shumë prishje dhe në braktisjen e armëve të sofistikuara në fushat e fermerëve. Ndoshta këto dështime të kulturës dhe standardeve ushtarake janë produkt i një sistemi të bazuar kryesisht në lakminë, egoizmin dhe korrupsionin deri në vetë Kremlinin. Por deri tani problemet më serioze janë në një shkallë strategjike.

Paaftësia e Rusisë për të vendosur komandën ajrore mbi Ukrainë ka mistifikuar shumicën e vëzhguesve, duke marrë parasysh blerjen e qindra avionëve modernë luftarakë që nga viti 2010. Shpjegimi më i mirë i mundshëm ka ardhur nga Instituti Mbretëror i Shërbimeve të Bashkuara (Rusi): se forca ajrore ruse i mungon “ përvojë praktike se si të planifikohen, shkurtohen dhe bashkërendohen operacionet komplekse ajrore që përfshijnë dhjetëra ose qindra asete në një mjedis me kërcënim të lartë”. Ata mund të fluturojnë të vetëm ose në çifte, por pilotët e tyre nuk janë trajnuar për të fluturuar në formacione më të mëdha, të renditura, me përjashtim të fluturimeve në parada. Ata duken mbresëlënës, por nuk kanë orët e trajnimit ose simulatorët me cilësi të lartë që janë standarde për pilotët e NATO-s.

Papritur, ne fillojmë të dallojmë natyrën e shtetit të Putinit: një regjim që e ka çmuar harduerin e pushtetit duke lënë pas dore softuerin, që mund të organizojë parada të cilat trembin vëzhguesit dhe hedhin bomba të rastësishme mbi civilët e tmerruar, por do të luftonin kundër një kundërshtari të fuqishëm; një sistem në dukje i fortë, por i zbrazët nga brenda – rezultati natyror i të qenit i zhytur në korrupsion dhe i udhëhequr nga një ngacmues, por vetëm tani i zbuluar kaq qartë.

Është gjithashtu tregues se komanda e lartë ruse informoi vetëm komandantët taktikë me arsyetimin se ata do të shkonin në luftë dhe cilat do të ishin objektivat e tyre, një ditë para pushtimit. Kjo çoi në një koordinim dhe planifikim të mjerueshëm. Sipas fjalëve të ekspertëve rusë: “Të përpunosh se me cilat njësi duhet të bashkëpunojë një formacion për të vendosur radio të koduara kërkon kohë; Studimi i hartës dhe vlerësimi i rrugëve kërkon kohë … Dështimi për t’u dhënë kohë vartësve për t’u përgatitur zbulon një sistem komandimi jofunksional në të cilin trupat konsiderohen si një burim i shpenzueshëm në ndjekjen e objektivave.”

Këtu mund të shohim përsëri karakteristikat e sundimit të Putinit: pakujdesia e pashpirt me jetën, madje edhe nga ana e tij, dhe nevojën për të mashtruar edhe ushtrinë e tij për atë që ishte planifikuar. Dhjetëra mijëra trupa ruse ndoshta e besuan gënjeshtrën se ishin në stërvitje. Ndërkohë, Kremlini besonte në garancitë e inteligjencës të FSB-së se rezistenca e Ukrainës do të ishte e dobët, prandaj oficerët e lartë të FSB-së janë tani të arrestuar. Ky është një sistem në të cilin komanda e lartë u shtrihet forcave të tyre dhe agjencitë e spiunazhit gënjejnë komandën e lartë. Për të justifikuar atë që po ndodh, e gjithë struktura e pushtetit i qëndron botës së jashtme dhe popullit rus. Partneri im i vjetër, ministri i Jashtëm Lavrov, madje arriti të pohonte javën e kaluar se Rusia nuk e kishte sulmuar fare Ukrainën.

Gënjeshtrat shkojnë poshtë, lart dhe jashtë. Është e pamundur që ushtari në front apo gjenerali në Moskë ta dinë të vërtetën. Ky është rrjeti që Putini ka hapur dhe ka implikime të rëndësishme për të ardhmen.

Jini të qartë, kjo nuk do të thotë se forcat e armatosura ruse janë shpenzuar. Ata janë rigrupuar dhe pa dyshim do të nxjerrin mësime. Dhe zotërimi i një arsenali të madh bërthamor nga Moska mbetet një faktor qendror në politikën globale. Megjithatë, dobësitë e ushtrisë ruse pasqyrojnë sistemin politik pas saj, një strukturë e zbrazët që do të humbasë reputacionin dhe respektin e saj shumë shpejt kur realiteti i saj hajdutë dhe egoist t’u zbulohet njerëzve të saj. Kjo mund të zgjasë muaj ose vite, por pasardhësit e Putinit do të këshilloheshin mirë që të fillonin të mendonin për rrugën e tyre të arratisjes për në Phenian.

Menjëherë, gabimet fillestare ushtarake dhe dështimet sistematike nënkuptojnë se Rusia tani nuk mund ta arrijë qëllimin e saj për një Ukrainë të butë, sado që ta zgjerojë luftën dhe sado njerëz të pafajshëm të vret. Edhe miqtë e ngushtë të Moskës mund ta shohin këtë. Bjellorusia po përpiqet në heshtje të qëndrojë jashtë luftës. Kina është mikpritëse e një debati befasues. Një akademik kryesor i Shangait është lejuar të botojë një punim duke e quajtur “operacionin ushtarak special” të Rusisë një “gabim të pakthyeshëm” dhe duke thënë se alternativa më e mirë e Putinit është t’i japë fund luftës në bisedimet e paqes. Kjo nuk do të thotë se këto vende do të ndryshojnë qasjen e tyre, por tregon se mund ta shohin të vërtetën.

Të guxojnë gjeneralët rusë t’i thonë Putinit se sa shumë ka gabuar, se dështimet e shumta ushtarake i kanë shtuar atij një katastrofë politike? A e kanë shpjeguar ata, ndërsa bisedimet vazhdojnë, se mund të ofrojnë vetëm një luftë të zgjatur dhe të përgjakshme? Ata duhet t’i thonë të vërtetën, se ai tani duhet të kërkojë paqen. Ata ndoshta nuk do ta bëjnë, dhe vendi i tyre në panteonin e Udhëheqësve Ushtarakë më të Keq në Histori i pret.

(BalkanWeb)

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb