Rusia po bën gjithçka që mundet për të fshehur të vdekurit në luftë. Megjithatë, mbi kufirin në Bjellorusi, morgjet në Mazyr thuhet se janë plot me pushtues.
Në aplikacionin e mesazheve Telegram, ukrainasit po ndajnë detaje të të vrarëve ose të kapurve, për të mirën e anëtarëve të familjes së tyre. Sipas presidentit Zelensky, rusët madje sollën një “dhomë djegieje” me vete. “Ata nuk do t’u thonë nënave se fëmijët e tyre vdiqën këtu,” tha ai.

Një muaj më vonë, edhe analistët pro-Kremlinit pranojnë se pushtimi nuk ka shkuar sipas planit, duke e shtyrë Rusinë të ripërqendrohet në marrjen e kontrollit të rajonit të Donbasit. Kufomat ruse mbushin fushën e betejës, nëse besojmë lajmet, videot dhe të dhënat që dalin nga Ukraina .
Ne nuk dëgjojmë shumë për vdekjet e ushtrisë ukrainase, megjithatë, vetëm mizoritë e kryera ndaj civilëve të saj. Numërimi i vdekjeve në fushën e betejës është jashtëzakonisht i vështirë.

“Është në fakt e pamundur të jesh në gjendje të vlerësosh viktimat e trupave me ndonjë saktësi të nivelit të lartë nga të dhënat me burim të hapur,” tha George Barros, nga Instituti për Studimin e Luftës. Pa inteligjencën e duhur, ne po fluturojmë qorr, duke u mbështetur në pretendimet kontradiktore nga të dyja palët.
Sa ushtarë kanë vdekur vërtet – dhe a mund të na tregojnë numrat se sa mund të qëndrojë secila palë?

Llogaritja e gabuar

Përpara se një tank i vetëm të kalonte kufirin, numrat u grumbulluan kundër pushtuesve. E thënë thjesht, ata nuk kishin trupa të mjaftueshme për të siguruar territorin në planin afatgjatë.
Strategët ushtarakë flasin për “raportin e forcës”: numrin e ushtarëve të nevojshëm për të kontrolluar një zonë me civilë. Michael Clarke është një profesor vizitor në departamentin e studimeve të luftës në King’s College në Londër.

“Në një shoqëri të rregullt si Britania, ju duhen dy ushtarë për një mijë njerëz. Në një shoqëri të çrregullt, si Irlanda e Veriut në kulmin e telasheve, ju nevojiten rreth 20 për mijë”, tha ai.

“Nëse supozonit se Ukraina do të pranonte pushtimin rus dhe do të përballej vetëm me kryengritje të vogla, mund të ikni me 20”.
Nëse kontrolli i të gjithë Ukrainës ishte qëllimi i Presidentit Putin, një vend me 44 milionë banorë, në fillim të konfliktit, kjo do të kërkonte rreth 880,000 trupa, pothuajse të gjithë ushtrinë ruse.

Në realitet, rreth 190,000 ushtarë ishin të stacionuar në dhe rreth Ukrainës në fillim të konfliktit, rreth 4 për 1,000. Kjo sugjeron një llogaritje të gabuar se sa rezistencë do të përballeshin.

Justin Crump, shefi ekzekutiv i Sibylline, një konsulencë inteligjence, beson se një sërë faktorësh mund ta kenë shkaktuar këtë. “Kultura ruse është e gatshme t’i tregojë shefit atë që dëshiron të dëgjojë. Nuk u mor një pamje e saktë e rezistencës së mundshme,” tha ai. “Përveç kësaj, suksesi në Siri dhe Krime – i shoqëruar me mungesën e vendosmërisë së treguar në Afganistan vitin e kaluar – mund të ketë luajtur një rol në bindjen e Rusisë për një fitore të shpejtë.”

Phillips O’Brien, profesor i studimeve strategjike në Universitetin e St Andreës, tha për Today në BBC Radio 4 se morali gjithashtu kishte luajtur një rol në humbjet ruse. “Njerëzit duhet të jenë të gatshëm të marrin rreziqe dhe të bëjnë gjëra të rrezikshme. Ata janë të gatshëm ta bëjnë këtë vetëm nëse besojnë në atë që po bëjnë”, tha ai. “[Rusët] i kanë gënjyer ushtarët e tyre, duke u thënë se do të mirëpriteshin si heronj. Nga sa mund të themi, ushtarët ndihen shumë të hutuar dhe morali nuk është i lartë.”

Megjithatë, ajo që është më e rëndësishmja, pavarësisht luftimeve në fronte të shumta, mbajtja e të gjithë Ukrainës mund të mos ketë qenë qëllimi. “Unë nuk mendoj se është plani i tyre për të pushtuar të gjithë vendin – ndoshta vetëm një pjesë të tij,” tha Bill Roggio, redaktor i The Long Ëar Journal.
Megjithatë Ben Hodges, një ish-komandant i ushtrisë amerikane, beson se rusët janë më të shumtë në numër. Ukraina numëron 215,000 personel ushtarak dhe pothuajse një milion rezervistë, si dhe 200,000 emigrantë të tjerë, kryesisht burra, të cilët u kthyen në shtëpi në fillim të konfliktit dhe 20,000 vullnetarë të huaj.

“Numri aktual i trupave ruse që ndodhen brenda Ukrainës është ndoshta më i vogël se ushtarët ukrainas kur shtoni forcat territoriale dhe rezervat që janë thirrur”, tha Hodges.

10,000 rusë të vrarë?

Rusia nuk ka pasur burime të mjaftueshme për të bërë përparime të rëndësishme për javë të tëra. Askush nuk mund të pajtohet për numrin e trupit – por cilido që të përdorni, ai po rritet. Për arsye të dukshme, analistët janë skeptikë ndaj vlerësimeve ruse dhe ukrainase: vdekjet kanë një ndikim të drejtpërdrejtë në moral.

Forca pushtuese

Vlerësohet se kishte rreth 190,000 trupa ruse të stacionuara brenda dhe jashtë Ukrainës, një vend me 44 milionë banorë. Konfliktet e mëparshme kanë treguar se një raport prej 20 trupash për 1000 është i nevojshëm për të kontrolluar një popullsi armiqësore. Rusia kishte katër për 1000 në fillim të konfliktit. Kontrolli i Ukrainës do të ishte gjithmonë jashtëzakonisht i vështirë.
Numri i të vdekurve të zbuluar
Si rezultat, ushtria ruse po pëson humbje të mëdha. Numri i fundit zyrtar i vdekjeve nga Rusia ishte 1,351 të Premten. Megjithatë, sipas një raporti lajmesh që u fshi shpejt të martën, 9,861 ushtarë ishin vrarë që nga fillimi i luftimeve.

Pretendimi i Kievit

Ushtria ukrainase thotë se shifra është më e lartë, në më shumë se 16,000, megjithëse disa ekspertë thonë se ata janë duke i mbivlerësuar humbjet për të rritur
moralin.

Të plagosurit

Përveç 9,861 trupave që thuhet se kanë vdekur, raporti rus i fshirë shpejt tha se 16,153 të tjerë ishin plagosur. Ka raportime për spitalet bjelloruse të mbushura me ushtarë rusë të plagosur.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: