Zëvendës Marshalli Sean Bell tregon për Sky News se me çfarë raketash u godit Lviv dhe shpjegon pse Vladimir Putin shënjestroi qytetin që deri më përpara ishte sulmuar pak.

Sulmet ruse me raketa kanë shënjestruar qytetin perëndimor të Ukrainës, Lviv dhe kjo ndodhi vetëm disa orë pasi një gjeneral i lartë tha se Moska po zvogëlonte pushtimin e saj në perëndim dhe do të fokusohej në rajonin e Donbasit në lindje.

Lviv është kursyer përgjithësisht nga sulmet që nga fillimi i pushtimit, me rreth 200,000 njerëz të cilëve u është dashur të largohen nga qytetet e tyre, duke u zhvendosur atje. Megjithatë, ditën e shtunë një seri sulmesh goditën periferinë e saj me një raketë që goditi një fabrikë nafte.

Zëvendës Marshalli Sean Bell ka folur për Sky Neës në lidhje me sulmet për të kuptuar nëse ka një ndryshime taktike nga rusët dhe se me çfarë raketash u qëllua.

“Për shkak të vendndodhjes së Lviv, në perëndim të Ukrainës, ka të ngjarë që ato të ishin raketa të drejtuara. Vetë qyteti nuk është në rreze, kështu që këto sulme kishin më shumë gjasa mundësi të kenë qenë të pajisur me raketa të sofistikuara që mund të hidhen nga largësi mjaft të mëdha”, tha ai.

Nga janë lëshuar raketat?

Kryetari i bashkisë së qytetit Andriy Sadovyi tha se sulmet ishin me raketat që ishin lëshuar nga Sevastopol në Krime.

Të tjerë sugjeruan se sulmet u nisën nga një luftanije, një teori që pason videon e publikuar nga Ministria e Mbrojtjes e Rusisë që tregon sulme të ngjashme në infrastrukturën ushtarake ukrainase nga Deti i Zi.

Megjithatë, zoti Bell thotë se nuk mund të jemi të sigurt.

“Raketat lundruese mund të përshkojnë një distancë të tillë që këto sulme mund të kenë nisur nga rajoni i Donbasit, nga Narina ose nga direkt Rusia. Ne nuk e dimë”, tha ai.

Pse nuk funksionoi mbrojtja ajrore?

“Së pari, Lviv nuk ka qenë një objektiv kryesor deri më tani në këtë konflikt, kështu që shumica e mbrojtjeve raketore janë pozicionuar në vende si Kievi dhe Mariupoli ku kemi parë luftimet më të rënda.

Së dyti, raketat e drejtuara të lundrimit janë veçanërisht të vështira për t’u mbrojtur kundër tyre. Ato mund të ndryshojnë rrugën e fluturimit, të përshkojnë një pjesë të distancës në lartësi ekstreme ose madje të ndjekin konturin e tokës.

Vendet e fiksuara të radarëve në përgjithësi do të vendosen në tokë të lartë për gjurmim më të mirë. Raketat e drejtuara mund t’i shmangin këto. Dhe mbrojtjet e lëvizshme padyshim vendosen në zona ku sulmet janë më të mundshme – gjë që deri më tani nuk ka qenë Lviv.”

Pse Rusia sulmoi Lvivin?

Presidenti rus Vladimir Putin mund të kishte pasur një sërë arsyesh të ndryshme për të sulmuar Lviv, thotë zoti Bell.

”Presidenti i SHBA Joe Biden ishte duke vizituar Poloninë në kohën e sulmit. Dhe ndonëse jo rreptësisht aq afër – padyshim mund të shihet si një mesazh që ‘nuk kemi mbaruar’. Një tjetër mundësi është që shtypi botëror, që qëndron në Lviv. Ne kemi parë raporte që na tregojnë sesi njerëzit e qytetit po e kalojnë jetën e tyre si zakonisht. Mund të ishte një mënyrë për t’u thënë atyre se nuk janë të sigurt. Rusia gjithashtu mund të kishte vënë në shënjestër vende strategjike që mund të mos kenë një ndikim në përpjekjet luftarake të Ukrainës menjëherë – por ndoshta në një moment poshtë vijës.”– tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb