Dymbëdhjetë këngë dhe katër këngë bonus që kujtojnë dashurinë, familjen, besimin dhe shpresën. Është ‘”Po” albumi i ri që Andrea Bocelli do të publikojë më 26 tetor në mbarë botën. Tenori i madh kthehet në botimin e teksteve origjinale pas 14 vjetësh nga “Andrea”. Ai do të dalë në më shumë se 60 vende dhe shtatë gjuhë dhe ka këngë të jashtëzakonshme, përfshirë Ed Sheeran, Dua Lipa, Josh Groban, Raphael Gualazzi dhe është edhe djali i tij Matteo në albumin e tij të debutimit diskografik.

I publikuar në italisht, gjermanisht, anglisht, spanjisht, frëngjisht, rusisht dhe kinezisht “Po” e sjell Andrea Bocelli në skenën diskografike botërore nën prodhimin e legjendës Bob Ezrin.

“Ky është një album që më ngjan shumë, reflekton ndjeshmërinë time, vlerat në të cilat besoj dhe dua të komunikoj”, – tha tenori. “Mendoj se është e rëndësishme që këngët të përcjellin vlera pozitive: një fletë mund të jetë pak a shumë i lumtur, pak a shumë reflektues, por unë mendoj se gjithmonë duhet të ofrojë mjete konstruktive, për jetën, për të mirën dhe kurrë për të kundërtën”.

Superylli i Crossover Josh Groban, kantautore dhe producente fituese e shumë platinëve dueton mbi “We will Meet Once Again”, një këngë që kujton traditën fisnike të muzikës, pasi ka thyer balancën e zërave të tyre në një version të “The Prayer”.

Kënga, e konceptuar nga vetë Groban me tekstin e Marco Guazzone, mban të njëjtën ëmbëlsi të një “lutjeje”. Dhe përsëri, ylli botëror i operës, Aida Garifullina këndon me Bocelli një version të ëmbël dhe të thellë të “Ave Maria Pietas”, një këngë e përjetshme.
Miku i Ed Sheeran pas suksesit planetar të “Perfect Symphony” kthehet në duet me Bocelli në italisht në “Amo solo te”, këngë e albumit të pasuruar me një tekst të çmuar të nënshkruar nga Tiziano Ferro.

Ikona femër e pop-it, Dua Lipa kombinon çuditërisht zërin e saj me atë të tenorit në ” “If Only”. Versioni italian i këngës “”Qualcosa piu’ dell`oro” u nënshkrua nga e njëjta shoqatë artistike që lindi “Con te partiro”, Francesco Sartori dhe Lucio Quarantotto, këngën e fundit që ata nënshkruan së bashku, para vdekjes së parakohshme të Quarantotto.

Në qendër të albumit të ri ka edhe një duet intensiv me Matteo Bocelli, njëzet djali 20 vjeçar i tenorit, në albumin e tij të debutimit me “Fall On Me”. Pjesa, e shkruar nga vetë Matteo së bashku me autorin Fortunato Zampaglione, tashmë është në dispozicion në 7 gjuhë të ndryshme, me një shpërndarje mbarëbotërore. Kënga do të mbërrijë në ekranet e mëdha të botës, pasi do të jetë pjesë e filmit të ri të filmit Disney “The Nutcracker and the Four Kingdoms”, i cili ka një kast yjesh të përbërë nga Keira Knightley, Mackenzie Foy, Helen Mirren dhe Morgan Freeman, në kinematë italiane më 31 tetor.

Videoja e këngës për disa ditë ka tejkaluar 15,000,000 shikime dhe zbulon fotot e pabotuara të Andrea dhe Matteo të marra nga albumi i tyre familjar.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: