Gjykata italiane në Vercelli ka dënuar me 8 vite e 5 muaj burg si dhe 2700 euro gjobë një 22-vjeçar shqiptar, anëtar i një bande grabitësish në Itali.

Briland Thani akuzohet për grabitje, armëmbajtje pa leje, posedim të sendeve të vjedhura dhe lëndime të rënda personale.

Sipas akuzave, ai kishte qenë anëtar i bandës që kishte kryer grabitje në disa raste mes Lombardisë dhe Piemontes. Drejtues i bandës ishte Kristjan Mëhilli, i dënuar dhe i burgosur. Në natën e Vitit të Ri vitin e kaluar ai ishte arratisur, por disa muaj më vonë u arrestua në Holandë. Trupi gjykues i kryesuar nga Enrica Bertolotto, me Luca dell’Osta dhe Mariaelena Crivelli mori një vendim edhe më të rëndë se kërkesa e prokurorit që kishte kërkuar ulje dënimi dhe gjobë për Briland Thanin.

Briland Thani
Briland Thani

Jo vetëm kaq, gjyqtarët kanë referuar dokumentet në prokurori ndaj disa bashkëpunëtorëve të të akuzuarit, për akuzën e dëshmisë së rreme. Përveç Kristjan Mëhillit, u arrestuan dhe u dënuan edhe Çesk Thani, Augustin Pjetërgjokaj dhe Kristjan Keçi.

Por grupi vepronte me pesë persona për disa goditje, si për shembull me rastin e grabitjes së kryer në Cella Monte ndaj sipërmarrësit të verërave Riccardo Coppo dhe një tjetër grabitje në Moretta. Asnjë nga anëtarët e bandës nuk tha se kush ishte anëtari i pestë. Por sipas prokurorisë së Vercellit dhe gjyqtarëve të shkallës së parë ka qenë Briland Thani. Hetimet arritën tek ai falë tabulateve telefonike.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb