Një anëtare e stafit mbretëror britanik në Buckingham Palace ka dhënë dorëheqjen pas komenteve “të papranueshme” që u bënë në një pritje të mbajtur nga Queen Consort.

Ngozi Fulani, shefja ekzekutive e Sistah Space, tha se ishte pyetur nga anëtari i familjes se “nga ishte në të vërtetë” gjatë një ngjarjeje në pallat të martën.

Zonja Fulani është një avokate e njohur me ngjyrë për të mbijetuarit e abuzimit në familje.

Buckingham Palace tha në një deklaratë: “Ne e marrim këtë incident jashtëzakonisht seriozisht dhe kemi hetuar menjëherë për të përcaktuar detajet e plota”.

“Në këtë rast janë bërë komente të papranueshme dhe thellësisht për keqardhje. Ne kemi kontaktuar me Ngozi Fulanin për këtë çështje dhe po e ftojmë që të diskutojë personalisht të gjitha elementet e përvojës së saj nëse dëshiron”.

“Ndërkohë, individi në fjalë dëshiron të shprehë faljen e thellë për lëndimin e shkaktuar dhe ka hequr dorë nga roli i nderit me efekt të menjëhershëm”.

“Të gjithë anëtarët e familjes po kujtohen për politikat e diversitetit dhe përfshirjes, të cilat atyre u kërkohet t’i respektojnë në çdo kohë.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb