Kancelarja gjermane Angela Merkel refuzoi dje thirrjet e deputetëve nacionalistë që Gjermania të braktisë mbështetjen e Marrëveshjes së Migracionit të Kombeve të Bashkuara.

Disa vende, përfshirë SHBA, Hungarinë, Austrinë, Izraelin, Australinë dhe Poloninë, kanë njoftuar se nuk do të mbështesin një marrëveshje migracioni që do të miratohet muajin e ardhshëm në Marakesh në Marok, njofton AP. Duke folur në një debat parlamentar të buxhetit vjetor në Berlin, Merkel u tha ligjvënësve se marrëveshja do të sigurojë “kushte të arsyeshme” në vendet e tjera, të cilat tashmë ekzistojnë në Gjermani, si emigrantët e duhur për të pasur qasje në shërbimet shëndetësore dhe për të marrë ndihmë financiare.

“Prandaj është në interesin tonë kombëtar që kushtet përreth botës për refugjatë nga njëra anë dhe emigrantët nga ana tjetër do të përmirësohen”, tha Merkel.

Kundërshtimi ndaj marrëveshjes erdhi kryesisht nga Alternativa e Djathtë për Gjermaninë, por një numër i madh i deputetëve nga partia e Merkel filluan të rrezikojnë marrëveshjen. Ministri i Shëndetësisë Jens Spahn bëri thirrje së fundmi për një debat më të gjerë mbi marrëveshjen dhe nëse është e nevojshme shtyrja e miratimit të tij.

Duke paraqitur buxhetin e qeverisë prej 356 miliardë euro për 2019, Merkel tha se planifikon të investojë më shumë në kujdesin për fëmijët dhe të moshuarit, duke rritur integrimin e emigrantëve, nivelin e pensioneve dhe energjinë e rinovueshme.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb