Aktorja e Hollivudit dhe humanitarja e OKB-së, Angelina Jolie bëri një vizitë të papritur në një nga zonat më të goditura nga përmbytjet në Pakistanin jugor, thanë zyrtarët, ndërsa numri i të vdekurve nga përmbytjet prej muajsh u rrit në 1,559.

Pamjet televizive treguan Jolie duke mbërritur në një aeroport në Karaçi, kryeqyteti i provincës jugore Sindh, ku përmbytjet që nga mesi i qershorit, kanë dëmtuar qindra mijëra shtëpi dhe kanë lënë gjysmë milioni njerëz të pastrehë.

Më vonë, ajo vizitoi disa nga zonat e prekura nga përmbytjet, sipas mediave lokale.

Sipas IRC, një grup i shquar ndërkombëtar i ndihmës, Jolie po viziton Pakistanin për të mbështetur komunitetet e prekura nga përmbytjet shkatërruese.

Nuk pati asnjë koment nga qeveria për vizitën e Jolie në Dadu, një nga lagjet më të goditura ku sëmundjet e shkaktuara nga uji kanë shkaktuar gjithashtu gati 300 vdekje që nga korriku. Aktualisht, mjekët po përpiqen të frenojnë shpërthimin e sëmundjeve të shkaktuara nga uji midis të mbijetuarve nga përmbytjet.

Vizita vjen pasi kryeministri i Pakistanit Shahbaz Sharif ndodhet në Nju Jork për sesionin e 77-të të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së. Në fjalën e tij, Sharif do të nënvizojë dëmet e shkaktuara nga përmbytjet e shkaktuara nga ndryshimet klimatike në vendin e varfër.

Pakistani thotë se përmbytjet kanë shkaktuar 30 miliardë dollarë dëme në ekonominë e vendit.

3000

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb