22-vjeçarja Mahsa Amini mund të ketë vdekur shumë shpejt dhe dhunshëm kur u arrestua nga “policia e moralit” në Iran sepse “nuk e mbante shaminë” dhe u rrah për vdekje, por la pas një lëvizje të fuqishme rezistence.

Gjithnjë e më shumë gra në vend po dalin në rrugë dhe po protestojnë kundër regjimit të shtypjes nga Shteti Islamik, heqin hixhabet, presin flokët në shenjë proteste dhe disa prej tyre humbin jetën nga zjarri i policisë.

Angelina Jolie, e dalluar jo vetëm për karrierën e saj në aktrim, por edhe për aktivizimin e saj si ambasadore e OKB-së, nuk mund të anashkalonte ngjarjet që ndodhin këto ditë në Iran. Kështu ajo i ka kushtuar një postim grave të vendit, i cili është shoqëruar me një sërë fotosh nga demonstratat:

Në mbishkrim ajo ka shkruar: “Respekt për gratë e guximshme, të pakompromis, të patrembura të Iranit.

“Të gjithë ata që mbijetuan dhe rezistuan për dekada, ato që sot pushtojnë rrugët, Mahsa Amini dhe të gjitha gratë e reja iraniane si ajo.

“Gratë nuk kanë nevojë për të kontrolluar moralin e tyre, për të riedukuar mendjet e tyre, për të kontrolluar trupin e tyre. Ata kanë nevojë për liri për të jetuar dhe marrë frymë pa dhunë dhe kërcënime.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb